Gdy masz coś na oku
Zwykłe podrażnienie? Gradówka? Jęczmień? Każda zmiana na powiece powinna budzić niepokój. Powtarzające się infekcje mogą wskazywać na przewlekłą chorobę całego organizmu!
Swędzi i piecze? Częste dotykanie i tarcie oczu nieumytymi rękami może przyczynić się do przedostania się do nich bakterii. Oczy są także wrażliwe na kosmetyki, dym papierosowy i inne substancje, które mogą je podrażniać i prowadzić do powstawania stanów zapalnych.
Jak rozpoznać jęczmień?
Jedno z najczęstszych schorzeń powieki to ostre zapalenie przyrzęsowego gruczołu łojowego, tzw. jęczmień. Typowe objawy to zaczerwienienie i obrzęk brzegu powieki oraz towarzyszący im ból. Obrzęk zmienia się w mały guzek wypełniony ropą. Uwaga: częste pojawianie się jęczmienia może wskazywać na cukrzycę!
Czy pocieranie powieki złotą obrączką pomoże? Tak, ale nie musi być ona złota. To nie tworzywo, z którego jest zrobiona, ma dobroczynny wpływ na powiekę, ale sam masaż. Kiedy pocierasz oko, dochodzi do odblokowania gruczołów łojowych.
Pomogą też ciepłe okłady oraz maści i krople z antybiotykiem.
Co to jest gradówka?
Z wyglądu przypomina jęczmień, jednak nie daje objawów bólowych. To przewlekłe zapalenie łojowego gruczołu tarczkowego, którego przyczyną jest zatkanie przewodu wyprowadzającego wydzielinę. Gradówka często powiązana jest z obniżeniem odporności oraz łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym. Może jednak wskazywać na cukrzycę lub nowotwór.
W leczeniu rzadko sprawdzają się domowe sposoby, zazwyczaj konieczny jest zabieg chirurgiczny wykonywany w miejscowym znieczuleniu.
Czy żółte plamki na powiekach w pobliżu nasady nosa powinny niepokoić? To tzw. żółtaki, czyli kępki żółte. Są to złogi ciał tłuszczowych lub cholesterolu, które sygnalizują zbyt wysoki poziom tej substancji we krwi. Reaguj szybko, bo niepozorne żółte plamki często towarzyszą chorobom krążenia, miażdżycy, niewydolności nerek, cukrzycy czy schorzeniom wątroby.
Ponadto, według duńskich naukowców, osoby mające kępki żółte na powiekach są o 48 proc. bardziej narażone na zawały serca! Wyleczenie schorzenia, które wywołuje żółtaki, prowadzi do ich wyeliminowania. Czasem potrzebna jest interwencja chirurgiczna lub laseroterapia.
Czy guzek na powiece może być złośliwy?
Tak. Na szczęście jednak w większości, czyli około 93 proc. przypadków, złośliwe zmiany nie są groźne dla życia. Pojawiający się zazwyczaj w starszym wieku rak podstawnokomórkowy nie daje przerzutów. Na początku na powiece pojawia się płaski niebolesny guzek, który stopniowo rozrasta się, tworząc strupek. Może objąć także spojówkę i skórę policzka. Nie zwlekaj z leczeniem, bo im szybciej je zaczniesz, tym łatwiejsza będzie terapia i lepszy efekt kosmetyczny. Na powiece mogą też powstawać niezłośliwe znamiona barwnikowe, które należy obserwować, bo mogą się zmienić w czerniaka.