Gdy masz piasek pod powiekami
Nigdy nie lekceważ zapalenia spojówek.
Trzydziestoletnia pani Olga zgłosiła się do mnie z powodu swędzących, zaczerwienionych i łzawiących oczu. Najpierw objawy wystąpiły w jednym oku, a po kilku dniach - w drugim. Pacjentka miała wrażenie, że coś utkwiło pod jej powiekami. Rano oczy były tak zalepione, że miała trudności z ich otwarciem. W trakcie badania stwierdziłam zaczerwienienie spojówek. Zauważyłam też obecność lepkiej, śluzowej wydzieliny w kącikach oczu i na brzegach powiek. Na szczęście w badaniu lampą szczelinową nie zauważyłam uszkodzenia rogówki. Rozpoznałam zapalenie spojówek.
Bogato unaczyniona spojówka łatwo ulega przekrwieniu
Istnieje kilka rodzajów tego schorzenia. Zapalenie proste wywołują czynniki niezakaźne. Zwykle fizyczne, takie jak światło, wiatr, woda, kurz, i chemiczne - gazy, dym. Może też być odpowiedzią na alergen - wtedy mówi się o alergicznym zapaleniu spojówek. Jest ono zazwyczaj jednym z elementów reakcji alergicznej (towarzyszy mu katar, kaszel). Stan zapalny mogą też powodować podrażnienia mechaniczne (np. noszenie soczewek kontaktowych), niewyrównane wady wzroku, brak snu, zmęczenie, stres, zespół suchego oka, choroby układowe.
Objawy? Pieczenie i swędzenie oczu, przekrwienie spojówek, łzawienie. Jeśli występuje wydzielina, to jest przezroczysta i wodnista. Przyczyną zakaźnego zapalenia spojówek bywają wirusy, bakterie, chlamydie lub grzyby. Dla wirusów charakterystyczny jest jednostronny początek choroby z zajęciem drugiego oka po kilku dniach. Objawy? Pieczenie i swędzenie oczu, wrażenie ciała obcego lub piasku pod powiekami. Oczy są zaczerwienione, a wydzielina lepka - surowicza, zlepiająca powieki w nocy. Przy zakażeniu bakteryjnym objawy są podobne, tyle że wydzielina - ropna i gęsta. Może pojawić się ból związany z tworzeniem się nadżerek w rogówce i twardówce. Zmiany są dostrzegalne w badaniu lampą szczelinową. Infekcje grzybicze i pasożytnicze spotykane są rzadko.
Leczenie zależy od czynnika wywołującego stan zapalny
Choć w wielu przypadkach przebieg zapalenia spojówek jest dość łagodny, schorzenia nie należy bagatelizować, bo zaniedbane może prowadzić do groźnych konsekwencji - jaskry, zaćmy, nawet ślepoty.
Przy prostym zapaleniu spojówek najważniejsze jest usunięcie przyczyny wywołującej stan zapalny (rezygnacja na kilka dni z soczewek, niepalenie). Podaje się krople zmniejszające obrzęk, przeciwzapalne i odkażające, przy tle wirusowym - dodatkowo maści przeciwwirusowe do oczu. Niekiedy, aby zapobiec wtórnemu nadkażeniu, wskazany jest antybiotyk. Przy zapaleniu bakteryjnym - konieczne są antybiotyki w postaci kropli i maści.