Reklama

Gdy oczy pieką

Skąpa produkcja łez, za dużo słońca, za mało beta-karotenu w diecie - to najczęstsze przyczyny pieczenia oczu. Kłopotom może towarzyszyć zaczerwienienie i łzawienie, co niekiedy sygnalizuje zapalenie spojówek lub brzegów powiek. Jest wiele ziół, które doskonale wpływają na oczy, nawilżają, zmniejszają podrażnienia i łagodzą dolegliwości.

Należą do nich chaber bławatek, rumianek, świetlik, natka pietruszki. Pomocna będzie także świeżo parzona czarna lub zielona herbata. Wystarczy dwie torebki po zaparzeniu schłodzić (ale nie odciskać torebek po zaparzeniu, aby były dobrze wilgotne) i ułożyć na powiekach. Jeśli problemy nie miną po 3 dniach stosowania kompresów i łagodzących naparów - idź do lekarza. Czasem bez silniejszych leków (sterydu, antybiotyku do oczu) - nie można będzie wyleczyć stanu zapalnego.

Mleko i natka pietruszki

Łyżkę świeżej lub suszonej natki pietruszki zalej szklanką wrzątku, gotuj na wolnym ogniu 5 min. Zdejmij z ognia, odcedź, dolej do odwaru 2-3 łyżki przegotowanego lub pasteryzowanego zimnego mleka. Przemywaj nim oczy kilka razy dziennie. Z czystego, schłodzonego odwaru natki pietruszki po ostudzeniu zrobisz łagodzący kompres na powieki.

Reklama

Zioła

Chaber bławatek, świetlik, rumianek - te zioła mają działanie przeciwzapalne. Łagodzą zapalenie brzegów powiek, zmniejszą nadwrażliwość na słońce. Łyżkę ziela lub mieszanki tych ziół zalej 250 ml wrzątku, odstaw na 15 min. Naparem przemywaj oczy i rób kompresy. Za ok. 9 zł kupisz w aptece krople do oczu z tymi ziołami. 

Masaże

Gdy oczy są suche, pieką - pomogą krople do oczu z nawilżającym kwasem hialuronowym oraz masaż oczu. Rozprowadź wokół oczu żel ze świetlikiem i rysuj opuszkami palców koła wokół oczu: od wewnętrznych kącików, górą pod brwiami, ku zewnętrznym. Lekko uciskaj dolną powiekę: na środku i przy zewnętrznym kąciku oraz punkt na górnej powiece pod brwią u nasady nosa.

Marchewka, witamina A+E

Marchewka jest jednym z najbogatszych źródeł beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. To ona decyduje o zdolności widzenia po zmroku. Niedobór tej witaminy prowadzi do zrogowacenia rogówki. Witaminę A możesz przyjmować w kapsułkach z wit. E.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy