Gdy serce bije nierówno

Zdrowe serce pracuje miarowo, wykonuje 60-100 uderzeń na minutę. Czasami jednak przyspiesza albo zwalnia. Każde zaburzenie jego pracy to arytmia.

Poproś lekarza o dokładny instruktaż, jak sobie w domu radzić z arytmią
Poproś lekarza o dokładny instruktaż, jak sobie w domu radzić z arytmią© Panthermedia
Poproś lekarza o dokładny instruktaż, jak sobie w domu radzić z arytmią
 © Panthermedia

Każdy z nas miewa sporadycznie arytmię serca. Najczęściej jest to kołatanie. Ten rodzaj zaburzenia polega na dodatkowych skurczach serca i jeśli pojawia się rzadko, nie jest groźny. Znacznie poważniejszy jest częstoskurcz (tachykardia) i rzadkoskrucz (bradykardia).

Jak często bije?

Najczęściej występuje częstoskurcz - ponad 100 uderzeń na minutę. Objawia się silnym biciem serca (wręcz waleniem). Jego kołatanie może być odczuwalne jako pulsowanie w obrębie szyi. Czasami występują poty, zawroty głowy, osłabienie, dezorientacja i brak tchu. Rzadkoskurcz to poniżej 60 uderzeń serca na minutę. Objawia się zmęczeniem, dusznościami i uczuciem pustki w głowie.

Skąd się bierze?

Arytmia jest spowodowana najczęściej chorobą niedokrwienną serca (zwaną popularnie wieńcówką), chorobą zastawek serca, zwyrodnieniem serca, wadami wrodzonymi, zaburzeniami poziomu elektrolitów we krwi lub przedawkowaniem leków. Groźna arytmia powstaje także na podłożu genetycznym. Możliwość jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Wywołać ją może palenie papierosów (także fajki), cukrzyca, nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu.

Zmień styl życia

Każda arytmia wymaga leczenia. Zaburzenia rytmu serca mogą przecież doprowadzić do zawału. Jeżeli arytmie pojawiają się często, bardzo ważna jest zmiana stylu życia. Należy utrzymywać wagę ciała w prawidłowych granicach i ograniczyć kofeinę. Bezwzględnie trzeba zaprzestać palenia papierosów. Ogromne znaczenie dla uspokojenia pracy serca mają wapń, magnez i potas (ich niedobór prowadzi do zaburzeń). Źródłem magnezu są orzechy, fasola i ryby. Potas znajduje się m.in. w pomidorach, a wapń w nabiale. Rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego powinno się uzgodnić z lekarzem.

Nagła pomoc

Najlepszym lekiem w przypadku częstoskurczu jest spoczynek. Lżejsze palpitacje stłumi kąpiel z kilkoma kroplami olejku z kwiatu pomarańczy. Warto też pić 4 razy dziennie napar z 2 łyżeczek głogu zaparzonych w szklance wrzątku. Przerwać częstoskurcz może zanurzenie twarzy w zimnej wodzie lub delikatny ucisk na tętnicę szyjną (po prawej stronie).

Jolanta Głodowska

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas