Gdy w gardle zaczynają panoszyć się wirusy, działaj!

Ból, czerwone gardło? To znak, że rozwija się infekcja. Warto wspomóc siłę antyseptyków z apteki domowymi terapiami. Dzięki temu patogeny zwalczysz szybciej.

Ból gardła? Wypróbuj domowe sposoby
Ból gardła? Wypróbuj domowe sposoby123RF/PICSEL

Zanim jesienne chłody zaatakują twoje gardło, dowiedz się, jak je chronić!

Imbir ból wygasi

Ma właściwości rozgrzewające, jest naturalnym antybiotykiem i skutecznie zwalcza ból gardła.

Imbir to lekarstwo, które działa kompleksowo. Odkaża, zmniejszając stan zapalny, a jednocześnie dodaje sił, wzmacnia odporność i witalność. Stosując go profilaktycznie, unikniesz chorób gardła, a jeśli infekcja już zdążyła się rozwinąć, imbir złagodzi i skróci jej przebieg. Dzięki właściwościom napotnym pomoże opanować gorączkę.

Gdy poczujesz ból gardła, ukrój plasterek grubości trzech milimetrów, obierz, rozgryź i żuj, aż poczujesz ulgę. A jeżeli surowy imbir wydaje ci się za ostry w smaku, dodaj do herbaty trzy obrane plasterki, sok z cytryny i łyżkę miodu. Pij ciepłe. 

Doskonale leczy gardło również płukanka imbirowa. Wystarczy zalać łyżeczkę sproszkowanego kłącza szklanką gorącej wody, a gdy ostygnie, dodać sok z połowy cytryny i łyżeczkę soli. Płucz gardło tym płynem 3 razy dziennie.

Szałwia znieczulająca

To zioło znakomicie odkaża i przeciwdziała infekcjom.  Hamuje rozmnażanie się bakterii i wirusów odpowiedzialnych za ból gardła. Pomoże złagodzić chrypkę, zmniejszy dolegliwości w anginie. Napar do płukania przygotujesz, zalewając łyżkę szałwii szklanką wrzątku. Niezbyt chłodnym płynem płucz gardło 3 razy dziennie lub więcej, wedle potrzeby.

W aptece lub zielarni dostaniesz też gotową nalewkę szałwiową, którą szybko, bez konieczności zaparzania (wystarczy rozcieńczyć wodą) skutecznie odkazisz gardło, by uwolnić się od bólu. 

Napar z szałwi przeciwdziała infekcjom
Napar z szałwi przeciwdziała infekcjom123RF/PICSEL

Soda pozwoli ci jeść

Soda oczyszczona wspaniale zwalcza stany zapalne, dezynfekuje, przeciwdziała obrzękom. W ostrych infekcjach łagodzi ból, dzięki czemu pozwala swobodniej oddychać, przełykać płyny i pokarm.

Stosując płukankę z  sody, zmniejszysz stan zapalny gardła, oczyścisz je z drobnoustrojów i nieprzyjemnego śluzu. Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść dokładnie w połowie szklanki ciepłej wody. Płucz jamę ustną trzy, cztery razy dziennie. Staraj się robić to w miarę delikatnie i krótko, ponieważ energiczne i długie "gulgotanie" podrażnia śluzówkę. Wystarczy przez kilka sekund obracać płyn w ustach.

Tymianek nad antybiotyk

Działa rozkurczowo i silnie odkażająco. W medycynie naturalnej uznawany za niezawodny środek na infekcje dróg oddechowych. Potwierdzili to naukowcy z Zakładu Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którzy wykazali, że olejki eteryczne tymianku działają na bakterie silniej niż antybiotyk! Potrafią nawet likwidować bakterie odpowiedzialne za zakażenia szpitalne.

Tymianek wchodzi w skład wielu aptecznych tabletek na gardło, gdyż podczas ssania działa bezpośrednio na podrażnione gardło, dając poczucie ulgi i ograniczając dalszy rozwój infekcji.

Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut. Przecedź, wymieszaj z łyżeczką oliwy. Potrzymaj łyk ciepłego naparu w ustach, potem przepłucz nim gardło i wypluj. 

Na zimę zrób syrop z tymianku. Zagotuj 1 litr wody z 50 dag cukru. Zalej gorącym płynem 10 łyżek ziela - świeżego lub suszonego. Wymieszaj, odstaw w ciemne miejsce na dwa dni. Przecedź i przelej do słoiczków. Przyjmuj 3 razy dziennie po jednej łyżce. 

Tymianek działa rozkurczowo i silnie odkażająco
Tymianek działa rozkurczowo i silnie odkażająco123RF/PICSEL

Miód na twoje gardło

Właściwości miodu pozwalają mu działać jak naturalny środek znieczulający, dlatego z jego pomocą bardzo szybko złagodzisz nawet uporczywy ból gardła. Zawarte w nim substancje zwalczają bowiem drobnoustroje odpowiedzialne za stan zapalny gardła.

Gdy masz nadwrażliwą śluzówkę w jamie ustnej, rozcieńcz łyżkę miodu w herbacie lub wodzie z cytryną, których temperatura nie przekracza 45°C, w wyższej straci wiele zdrowotnych właściwości. 

Rzepik ma siłę

Ma właściwości przeciwzapalne, ogranicza nadmierny rozwój flory bakteryjnej, wzmacnia śluzówkę, poprawia krążenie krwi.  Stosuj go wspomagająco, gdy bóle gardła długo się utrzymują.

4 łyżki ziela rzepiku (kupisz w zielarni) zalej 2 szklankami ciepłej wody i gotuj 10 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Odstaw odwar na 15 minut, przecedź i jeszcze ciepłym wypłucz dobrze gardło. 

2 łyżki ziela zalej 2 szklankami wrzątku, odstaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź, dodaj 5 kropli olejku rozmarynowego. W  ciepłym naparze zamocz szmatkę, odciśnij. Na 10 minut połóż na szyi i owiń ręcznikiem.

Rzepik warto stosować w przewlekłych bólach gardła
Rzepik warto stosować w przewlekłych bólach gardła123RF/PICSEL
Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas