Gdy za dużo zjemy... Co wtedy?
Skutki przejedzenia czasem czujemy już podczas świątecznego posiłku, ale mogą one być odczuwalne jeszcze wiele godzin, a nawet dni. Co warto zrobić od razu, gdy we znaki daje się nieprzyjemne rozpieranie w okolicy żołądka i wątroby, a jelita się buntują?
Najlepiej od razu odejść od stołu i pospacerować, chociaż po pokoju. Ulgę przyniosą gorące napary, np. z zielonej lub czarnej herbaty. Ważne, aby przy takich dolegliwościach nie pić nic zimnego, zwłaszcza gazowanych napojów. Gorący napar zadziała tu rozkurczowo, a zioła oraz lecznicze nasiona złagodzą ból i przyspieszą trawienie.
Siemię lniane
Gdy pierwszym objawem niestrawności i przejedzenia jest zgaga, sięgnij po siemię lniane. Łyżeczkę świeżo zmielonego (warto mielić nasiona tuż przed spożyciem) siemienia zalej 1/2 szklanki gorącej przegotowanej wody i odstaw na 15 minut.
Kminek
Nie bez powodu dodaje się go do ciężkostrawnych dań mięsnych - doskonale ułatwia trawienie, łagodzi wzdęcia, zmniejsza niestrawność. Łyżeczkę nasion kminku zalej wrzątkiem i pij jak herbatę. Można też pół łyżeczki drobno mielonych nasion kminku spożyć, popijając je 1/2 szklanki ciepłej przegotowanej wody.
Zioła
Dziurawiec zwiększa wydzielanie żółci, przyspieszając tym samym trawienie. Działa także rozkurczowo na jelita, podobnie jak koper włoski, który poprawia pracę układu trawiennego. Melisa koi nie tylko nerwy, ale także jelita i żołądek - tak jak mięta, która działa wiatroi żółciopędnie oraz łagodzi ból.
Tego unikaj
Gdy nie możesz oprzeć się świątecznym specjałom, ogranicz spożywanie innych dań i napojów przyczyniających się do niestrawności, obciążających żołądek i wątrobę. To smażone potrawy, słodycze (zwłaszcza ciasta przekładane tłustym kremem) i alkohol.
Zobacz także: