Gdy zęby są nadwrażliwe
Przyczyną jest uszkodzone szkliwo oraz odsłonięte szyjki zębowe. Ale można sobie z tym problemem łatwo poradzić. Wystarczy zmienić nawyki!
Przenikliwy, ostry ból po zjedzeniu kwaśnego jabłka lub wypiciu gorącej herbaty, dyskomfort przy zwykłym myciu, a nawet głębokim wdechu na mrozie - tak reagują zęby blisko połowy z nas. Nie ma w nich ubytków próchniczych, dbamy o higienę jamy ustnej, zatem dlaczego sprawiają tyle kłopotów?
Nadgorliwi mają gorzej, czyli o powodach bólu
Okazuje się, że większość z nas sama sobie tę dolegliwość zafundowała, uszkadzając szkliwo przez intensywne szorowanie zębów zbyt twardą szczotką oraz nadużywanie środków wybielających. Ochronną warstwę zębów niszczy także gryzienie ołówków, rozgryzanie orzechów, obgryzanie paznokci, nerwowe zaciskanie szczęk i zgrzytnie zębami przez sen (tzw. bruksizm).
Mikrourazami zębów grozi noszenie niewłaściwie dobranych protez, aparatów ortodontycznych i biżuterii w jamie ustnej. Innym powodem nadwrażliwości są wady zgryzu i choroby dziąseł, które prowadzą do odsłonięcia szyjek zębowych - szczególnie wrażliwych miejsc, gdzie korona zęba przechodzi w korzeń. Co ciekawe, nie bez znaczenia jest stosowana przez nas dieta.
Pod wpływem niektórych produktów ślina ma bardziej kwaśny odczyn, a to powoduje chemiczne rozpuszczanie ochronnego szkliwa. Do produktów tak działających zaliczamy słodkie napoje gazowane, cytrusy, sok żurawinowy, a także sosy na bazie octu. Fatalny wpływ na zęby ma tytoń. Palenie papierosów powoduje pogorszenie ukrwienia dziąseł, a co za tym idzie częste stany zapalne. Nadwrażliwość może pojawić się również po niektórych zabiegach stomatologicznych, np. gabinetowym czyszczeniu i wybielaniu zębów albo wypełnieniu głębokich ubytków.
Jak samemu walczyć z dolegliwością?
Najważniejsza jest odpowiednia szczoteczka oraz technika mycia zębów: z góry do dołu, ruchami wymiatającymi. Co najmniej 60 minut po zjedzeniu cytrusów czy wypiciu napoju gazowanego nie myj zębów. Obecność tych produktów w jamie ustnej powoduje zmniejszenie osłonki ochronnej, szczotkowanie zębów w tym czasie może doprowadzić do pozbycia się jej. Lecz ubytki i choroby dziąseł. A jeżeli zauważysz u siebie zaciskanie szczęki, kup specjalną ochronę na zęby.
Leczenie w gabinecie stomatologicznym
Jedną z podstawowych metod walki z dolegliwością jest fluoryzacja. Zabieg polega na pokryciu zębów ochronnym preparatem z fluorem. Innym sposobem jest stymulacja mineralizacji, tu również lekarz nakłada specjalny preparat. Tym razem o wysokim stężeniu wapnia i fosforu, który normalizuje środowisko w jamie ustnej.
Kolejną metodą jest wypełnienie nadwrażliwych miejsc kompozytem, który zamyka kanaliki zębowe i znosi ból. W przypadku nadwrażliwości spowodowanej chorobami dziąseł, istnieje możliwość chirurgicznego wszczepienia dziąsła.
Dobra szczoteczka, czyli jaka?
Zęby wrażliwe wymagają szczotek o miękkich włóknach, różnej długości - tylko takie pomogą delikatnie usunąć wszystkie resztki pokarmów. Wybieraj także modele z zaokrągloną główką, która pozwoli dotrzeć do wszystkich zakamarków.
Przypadkowym urazom w trakcie szczotkowania zapobiegnie antypoślizgowa osłona oraz giętka rączka. Dzięki niej nie uszkodzisz szkliwa, nawet jeśli zbyt mocno dociśniesz szczotkę do zębów.
Życie na gorąco 2/2011