Reklama

Gdzie czyhają zarazki

Dobrze wiemy, jak się ich pozbyć. Ale nie przypuszczamy, gdzie mogą się na nas czaić.

Czy chorobotwórcze zarazki możemy przynieść do domu z zakupami i żywnością? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności twierdzi, że nie ma dowodów na to, iż żywność może być źródłem zakażenia wirusem Covid-19. Jednak lepiej dmuchać na zimne i zachować podwyższoną ostrożność.

 Pożegnaj długie paznokcie. Eksperci nie mają wątpliwości, że długie paznokcie mogą zwiększać ryzyko zakażenia. Jeszcze przed wybuchem pandemii naukowcy zbadali, że miejscem, gdzie jest najwięcej zarazków są nie piloty od telewizora czy zmywaki do naczyń, lecz...  długie paznokcie. Dziś w dobie pandemii lekarze alarmują, by obcinać je krótko, co znacznie ułatwia dezynfekcję całych dłoni. Im płytki są dłuższe, tym trudniej o pozbycie się zarazków spod paznokci.

Reklama

Surowe mięso i jajka. Przede wszystkim mięso drobiowe oraz jajka mogą być skażone pałeczkami Salmonelli. Te z surowego mięsa giną w trakcie gotowania lub pieczenia. Jeśli jednak po krojeniu surowego mięsa nie umyjesz nożna i deski w gorącej wodzie z detergentem, lecz użyjesz ich powtórnie, np. do krojenia warzyw - bakterie mogą przedostać się na inne produkty. Jajka najlepiej umyć w ciepłej wodzie z detergentem, a następnie polać je wrzątkiem. Pamiętaj, że zarazki przeniosą się na inne artykuły spożywcze także na twoich nieumytych rękach.

 Umywalka. Bardzo starannie dezynfekujemy i myjemy całą łazienkę, zwłaszcza sedes. Podejrzewamy, że to na nim jest najwięcej zarazków. Naukowcy odkryli jednak, że najbrudniejszym obszarem w łazience nie jest sedes, lecz... umywalka. Bakterie, także E. Coli, wykryto na kranach i dozownikach mydła. Myjąc oraz dezynfekując toaletę, trzeba pamiętać również o starannym czyszczeniu tych miejsc w naszej łazience.

Telefon, okulary, portfel

Zabieramy je ze sobą do sklepu, często też dotykamy ich podczas robienia zakupów. Dlatego zawsze warto po przyjściu do domu starannie je zdezynfekować płynem odkażającym lub przetrzeć jednorazową chusteczką antybakteryjną - każdy z tych przedmiotów osobną!

#POMAGAMINTERIA

Emaus to wspólnota ludzi doświadczonych przez los. Niektórzy byli bezrobotni, inni stracili domy. Założyli wspólnotę, by razem pracować na godne życie. W czasach pandemii mają z tym jednak problemy. Pomóż im zarobić na swoje utrzymanie.

Sprawdź szczegóły >>

 

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy