Jak należy zażywać antybiotyki?
Szybko i skutecznie zwalczają infekcje bakteryjne. Ale siła działania zależy także od tego, czy będziesz je prawidło zażywać.
Uznawane są za jeden z największych wynalazków XX wieku. To dzięki antybiotykom wiele chorób stało się mniej groźnych. Choć uratowały miliony istnień ludzkich, naukowcy przestrzegają, że niedługo mogą przestać być skuteczne. Wszystko przez to, że bierzemy ich za dużo, niepotrzebnie i nie umiemy ich zażywać. Warto odrobić lekcję ze stosowania antybiotyków.
Z zegarkiem w ręku
Leki łykaj w równych odstępach czasu: co 4, 6 lub 8 godzin. Antybiotyki nowej generacji zażywa się tylko 1 lub 2 razy na dobę. Tylko wtedy można utrzymać stały poziom leku we krwi. Gdy antybiotyku będzie za mało, bakterie zaczną się rozmnażać i przez to mogą uodpornić się na dany lek. Antybiotyki zażywa się na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim. Posiłki, zwłaszcza bogate w węglowodany (np. warzywa, produkty zbożowe), zmniejszają przyswajanie substancji zawartych w leku.
W niezmienionej formie
Nie rozgryzaj tabletek i nie wysypuj zawartości kapsułki. Niektóre preparaty muszą trafić do żołądka w osłonce, żeby nie zniszczył ich kwas solny.
Odpowiedni napój
Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Płyny te utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Preparat najlepiej popić dużą ilością niegazowanej niskozmineralizowanej wody.
Uwaga na skutki uboczne
Bacznie obserwuj swój organizm. Jeśli pojawi się osłabienie, pokrzywka, uporczywa biegunka czy wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może trzeba będzie zmienić preparat. W wypadku duszności, obrzęku języka czy krtani, utraty przytomności natychmiast wezwij pogotowie. To objawy niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.
Bez alkoholu i niektórych leków
W czasie leczenia nie pij alkoholu. Może on utrudniać lub zwiększać wchłanianie antybiotyków, czasem nasila ich działania uboczne. Odstaw też preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka, z antybiotykami nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Nie przyjmuj też witamin, bo są dobrą pożywką dla bakterii.
Do końca
Nie przerywaj kuracji nawet jeśli objawy ustąpią już po 2-3 dniach. Zwykle leczenie trwa 3, 7 albo 10 dni. Decyduje lekarz. Przy ostrym zapaleniu pęcherza antybiotyk wystarczy brać przez 3 doby,a ciężka angina czasem wymaga kuracji dwutygodniowej. Gdy antybiotyk zabije większość bakterii, poczujesz się lepiej. Trzeba jednak brać lek do końca. W przeciwnym razie część bakterii zacznie się znowu rozmnażać, powodując nawrót choroby. Na dodatek zarazki będą już umiały rozpoznawać lek i się przed nim bronić.
Tylko na receptę
Nie bierz antybiotyku na własną rękę. Zażywanie leku, który pozostał po poprzedniej chorobie, może zaszkodzić! Przypadkowy antybiotyk zniszczy naturalną florę bakteryjną i osłabi system odpornościowy. Zamiast się wyleczyć, narazisz się na kolejne infekcje.
Nie na przeziębienie
Na infekcje wirusowe, np. przeziębienie, wystarczą leki łagodzące objawy (krople do nosa, syrop od kaszlu), łóżko i kilka dni odpoczynku.
Wspomaganie flory bakteryjnej
Po zażyciu ostatniej dawki antybiotyku zadbaj o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. Zażywaj preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Jedz też kiszoną kapustę, naturalne jogurty, pij kefiry i maślankę.