Jak nie przeoczyć objawów raka jajnika

Często są mylone z dolegliwościami, jakie towarzyszą kobietom w czasie przekwitania. Mogą też przypominać problemy gastryczne.

Rak jajnika nazywany jest cichym zabójcą, bo długo nie daje wyraźnych, jednoznacznych objawów
Rak jajnika nazywany jest cichym zabójcą, bo długo nie daje wyraźnych, jednoznacznych objawów123RF/PICSEL

Rak jajnika jest najczęściej wykrywany przypadkowo  - podczas badania USG dróg rodnych. Łatwo go przeoczyć, bo jego objawy nie są charakterystyczne. Jednak u większości pacjentek na ponad rok przed rozpoznaniem nowotworu obserwuje się kłopoty związane z przewodem pokarmowym.   

Typowe objawy

Wodobrzusze - wyraźne powiększenie się obwodu brzucha (kobiety często to lekceważą. Sądzą, że to normalne po menopauzie). Wzdęcia, uczucie ciężkości w jamie brzusznej - zwłaszcza w dolnej części (może to  być spowodowane przez ciężar torbieli na jajniku). Nagłe parcie na pęcherz i trudności w oddawaniu moczu. Uczucie ucisku albo ataki bólu w okolicy miednicy. Mogą im towarzyszyć wymioty. Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych - także u kobiet niemiesiączkujących. 

W Polsce 3500 kobiet rocznie słyszy diagnozę "rak jajnika". Wiele z nich umiera, bo choroba została rozpoznana zbyt późno
W Polsce 3500 kobiet rocznie słyszy diagnozę "rak jajnika". Wiele z nich umiera, bo choroba została rozpoznana zbyt późno123RF/PICSEL

Kto jest narażony?

Najbardziej zagrożone są kobiety, u których w rodzinie były przypadki tego nowotworu. Ponadto panie w wieku okołomenopauzalnym oraz te, które nigdy nie rodziły.

Co to jest test ROMA?

Ocenia on ryzyko wystąpienia raka jajnika. Wynik (jest podawany w procentach) stanowi algorytm dwóch markerów nowotworowych: CA125 i HE4. Określają one prawdopodobieństwo, czy rozwija się stan nowotworowy. Badanie wykonuje się z krwi, ale nie trzeba być na czczo. Można je zrobić bezpłatnie na NFZ. 

Oczywiście decyzję o potrzebie jego wykonania podejmuje ginekolog. Prywatnie kosztuje ok. 150-170 zł. Kobiety miesiączkujące powinny go wykonać  w 2. połowie cyklu.

Pamiętaj!

Raz w roku zgłoś się  do ginekologa (nawet jeśli nie miesiączkujesz). Jeśli podczas USG przezpochwowego lekarz stwierdzi jakąś nieprawidłowość, powinien dać ci skierowanie na test ROMA. Raz na 2 lata zrób cytologię.

Artystki z pustyniInteria.tv
Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas