Jak przetrwać upał?
Starajmy się zapobiec odwodnieniu!
Upały najtrudniej znoszą osoby starsze, z przewlekłymi chorobami. U nich termoregulacja organizmu jest słabsza. Wysoka temperatura sprawia, że rozszerzają się nam naczynia krwionośne. Przez to spada ciśnienie krwi. U osób starszych zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia udarów niedokrwiennych. Podpowiadamy, jak postępować, by bezpiecznie przetrwać czas gorącego lata.
Uwaga! Słońce
Podczas upału lepiej zostać w domu, ale jeśli to niemożliwe... Konieczne wyjścia planujmy przed godz. 11.00 i po 17.00. Nie podejmujmy na dworze wysiłku, np. nie nośmy ciężkich toreb z zakupami. Załóżmy luźne ubranie, bez uciskających ściągaczy, w jasnym kolorze. Najlepszy będzie przewiewny strój z naturalnych tkanin, np. bawełny lub lnu.
Unikajmy sztucznych, nieoddychających, syntetycznych materiałów. Na głowę włóżmy kapelusz z szerokim rondem, czapkę z daszkiem lub chrońmy się pod jasnym parasolem. Nośmy okulary przeciwsłoneczne. Odkryte części ciała smarujmy kremem z ochronnym filtrem, najlepiej SPF 50+. Ważne! Nawet jeśli wychodzimy na krótko, zabierzmy ze sobą wodę do picia.
Ostrożnie z lekami
Niektóre leki zażywane na stałe w gorące dni mogą pogarszać samopoczucie, ale pod żadnym pozorem nie wolno nam ich odstawić. Nie dopuszczajmy do odwodnienia! Jest to szczególnie ważne przy chorobach układu krążenia.
Ostrożni powinni być zwłaszcza nadciśnieniowcy. Zażywane przez nich leki działają moczopędnie, a utrata wody oraz elektrolitów z potem może prowadzić do osłabienia i zaburzeń rytmu serca. Gdy tylko pojawi się u tych osób suchy, męczący nocny kaszel, nadmierne oddawanie moczu, drżenie rąk, potliwość, zawroty głowy, powinny skontaktować się z lekarzem.
Jak schłodzic mieszkanie?
Najlepiej, aby utrzymywała się w nim temperatura 22°C. Bezpieczna nie powinna przekraczać 26ºC. Aby to osiągnąć, na cały dzień zaciągajmy zasłony, żaluzje czy rolety. Mieszkanie wietrzmy wyłącznie rano i w nocy. Na resztę dnia zamykajmy okna, by odciąć dopływ gorącego powietrza. Na kaloryferach rozwieśmy mokre ręczniki, a na stole ustawmy duże naczynie z zimną wodą. Dobrym rozwiązaniem jest chłodzący wentylator.
Czy wiesz, że...
Przy przegrzaniu, bólu głowy lub podwyższonej temperaturze wskutek gorąca połóżmy się w chłodnym, zacienionym miejscu, napijmy wody i odpocznijmy. Potem weźmy chłodny, ale nie zimny prysznic. Nagła zmiana temperatury wywoła szok termiczny. Możemy też na głowę, kark lub pachwiny zrobić chłodny okład, a także schładzać nadgarstki i dłonie pod bieżącą wodą.
W przypadku puchnięcia nóg unieśmy je na kilkanaście minut do góry, powyżej linii serca, i tak odpoczywajmy. Wetrzyjmy w nogi chłodzący żel z kasztanowca.
Co pić?
Pijmy niegazowaną wodę - często i małymi łykami. Nie powinna być to jednak woda źródlana, ale mineralna średnio- lub wysokozmineralizowana - uzupełni niedobory minerałów. Możemy też pić zwykłą wodę, przegotowaną i lekko posoloną. Na upał dobry jest też sok pomidorowy lub koktajle na bazie moreli, czereśni, truskawek. O dodatkowej porcji płynów szczególnie muszą pamiętać osoby przyjmujące leki moczopędne, na nadciśnienie i zaparcia.
Przy niedociśnieniu polecana jest woda mająca więcej sodu - powyżej 20 mg/l. Unikajmy kawy, mocnej herbaty i słodkich napojów. Cukier utrudnia nawadnianie organizmu!