Jak schudnąć? Kontrola porcji to nie tylko ważenie
Dieta to nie tylko troska o właściwe dobieranie produktów, lecz także konieczność kontrolowania porcji na talerzu. Ich wielkość jest bardzo ważna dla podtrzymania korzystnych efektów diety. Jeśli twoje posiłki staną się zbyt duże, może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i masę ciała. Fragment pochodzi z książki Beaty Anny Dąbrowskiej i Pauliny Borkowskiej "Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy na wychodzenie".
Jednocześnie warto nakładać na tyle duże porcje, żeby nie czuć potrzeby brania dokładki. A jeśli już dopadnie cię ta pokusa, to przypomnij sobie: lepiej czuć niedosyt niż przesyt.Wiele osób używa wagi kuchennej albo miarki, aby dokładnie wydzielać potrzebną porcję produktów czy przygotowanych już potraw. Powiedzmy sobie jednak szczerze: na dłuższą metę jest to męczące i nie zawsze możliwe (chyba że będziesz zabierać wagę na każde wakacje i wyjścia do restauracji). Możesz jednak nauczyć się szacować, czy wielkość danej porcji jest odpowiednia, i robić to z dużą dokładnością.
Porównuj porcje do dłoni
Najwygodniejszym znanym mi narzędziem pomiarowym są dłonie. Nie, nie chodzi o to, żeby wkładać je do talerza z zupą w ekskluzywnej restauracji! Porównaj wielkość swoich dłoni - zaciśniętych w pięść i otwartych - z naczyniami, których zwykle używasz. Najprawdopodobniej odkryjesz, że:
- to, co mieści się w 2 szklankach, mieści się również w 2 złożonych razem dłoniach. Taką wielkość powinien mieć cały twój posiłek. Jedna szklanka jest odpowiednikiem twojej pięści. Jeśli masz duże dłonie, twoja pięść pomieści nieco więcej niż kubek;
- ½ szklanki odpowiada wielkości środka dłoni
- 1 łyżka jest wielkości kciuka
- 1 łyżeczka ma rozmiar końcówki palca wskazującego. Pamiętaj jednak, że ręce każdego z nas są inne, więc najpierw porównaj potrzebne ci wartości z własnymi dłońmi.
Zmierz swoje naczynia
Codzienne ważenie co najmniej 3 posiłków może z czasem okazać się irytujące, zwłaszcza jeśli to perspektywa na kilka miesięcy albo dłużej. I na to jest jednak sposób. Zmierz pojemność swoich ulubionych, najczęściej używanych misek, kubków, łyżek - dowiesz się dzięki temu, jaka ilość zupy czy sałatki może się w nich zmieścić. Jeśli przepadasz za zupami, zacznij od zmierzenia chochli. Załóżmy, że mieści się w niej ½ szklanki. Dwie chochle to 1 szklanka, czyli ok. 250 ml - porcja idealna. Jeśli regularnie przynosisz lunch do pracy, sprawdź, ile zalecanych porcji warzyw mieści się w twoim pojemniku. Możesz też dobrać wielkość pojemnika do porcji, jaką masz spożyć (zadbaj o to, zwłaszcza jeśli do sałatek dodajesz sporo owoców).
Wybieraj małe talerze i sztućce
Warto przyjrzeć się również wielkości talerzy, z których jesz. Naukowcy wykazali, że jeśli na co dzień korzystasz z talerzy typowej wielkości, czyli o średnicy ok. 30,5 cm lub więcej, łatwo możesz się przejeść. To taki psikus, który fundują nam zmysły: taka sama porcja ułożona na dużej i małej powierzchni jest przez nas inaczej odbierana. W pierwszym przypadku możemy odnieść wrażenie, że wcale tak wiele nie zjedliśmy i łatwiej sięgamy po dokładkę. Krótko mówiąc, duży talerz utrudnia ocenę wielkości posiłku. Dlatego zamiast typowych talerzy obiadowych używaj talerzyków deserowych. Są one mniejsze i mogą sprawić, że odpowiednia porcja jedzenia wyda ci się większa, niż jest w rzeczywistości.
Podziel swój talerz
Inną metodą, która może ci pomóc w tworzeniu dobrze zbilansowanych posiłków, jest podział talerza na 3 części:
- ¼ talerza zarezerwuj dla produktów bogatych w białko;
- ¼ talerza przeznacz na produkty bogate w węglowodany złożone z dużą zawartością błonnika
- pozostałe miejsce na talerzu (½ jego powierzchni) zapełnij warzywami z dodatkiem owoców.
Pamiętaj, że owoce to dodatek smakowy, dekoracyjny. Nie powinny zająć całej połowy talerza. Możesz też z nich całkowicie zrezygnować na rzecz warzyw.
Fragment pochodzi z książki Beaty Anny Dąbrowskiej i Pauliny Borkowskiej "Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy na wychodzenie" wydanej nakładem Wydawnictwa WAM.