Jak uchronić nerki przed niewydolnością?
Aby sprawnie pracowały, pij dużo wody, jedz mniej mięsa i soli, lecz nadciśnienie i cukrzycę. I koniecznie chrup seler naciowy.
Nerki starzeją się tak, jak inne narządy. Z wiekiem spada ich zdolność do oczyszczania krwi z toksyn i usuwania wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Pogarsza się ich ukrwienie. Na zaburzenia pracy nerek wpływają też cukrzyca i nadciśnienie. Jeśli choroby te nie są właściwie leczone, aż sześciokrotnie zwiększają ryzyko rozwoju niewydolności nerek. Możesz temu zapobiec, stosując się ściśle do zaleceń lekarzy i kontrolując przebieg tych chorób. O sprawną pracę tych organów możesz też zadbać domowymi sposobami.
Zmiany w diecie
Przestań solić. Sięgając po sól do potraw, dodawaj jej o połowę mniej niż dotychczas. Unikaj też produktów wędzonych, w puszkach, kostek rosołowych, dań typu instant. Czytaj etykiety. Gdy sól występuje na początku listy składników, zrezygnuj z tego produktu.
W ciągu dnia co pół godziny wypijaj kilka łyków wody. Każdy dzień rozpoczynaj od szklanki ciepłej wody z plastrem cytryny. Sprawdzianem, czy pijesz odpowiednio dużo, są wizyty w toalecie - zadbaj, by było ich ponad pięć w ciągu doby. Sprawdź też kolor moczu. Ciemnożółty, brązowy oznacza, że powinnaś pić więcej.
Jedz warzywa i owoce, zwłaszcza te bogate w wodę. Najwięcej ma jej ogórek, cukinia, arbuz, melon, grejpfrut, truskawki, ananas, pomidor.
Mięso jedz na obiad nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Wybieraj raczej drób lub ryby. Mięso zawiera sporo białka obciążającego nerki, dlatego zastąp je roślinami strączkowymi, np. zrób z nich kotlety. Możesz też zrobić kotlety warzywne np. z kalafiora, brokuły, buraka, pieczarek.
Ważne na co dzień
Chroń się przed zimnem. W chłodne dni zakrywaj dolną część pleców - noś dłuższe swetry i tuniki. Jesienią i zimą zakładaj ciepłą, bawełnianą bieliznę. Nie siadaj na betonie.
Nie wstrzymuj moczu. Gdy tylko czujesz parcie na pęcherz, nie zwlekaj z wizytą w toalecie. Zalegający w pęcherzu mocz sprzyja stanom zapalnym i chorobom nerek.
Zamiast przeciwbólowej tabletki użyj żelu, zrób okład, masaż. Nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. z ibuprofenem, diklofenakiem, naproksenem lub ketoprofenem może prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek.
Pytaj lekarza, czy zażywane na stałe leki, mogą szkodzić nerkom. Jeśli tak, koniecznie poproś o zamianę leku na inny, z innej grupy, będący mniej toksyczny dla nerek. A toksycznie na nerki działają m.in. antybiotyki, leki moczopędne, na zgagę i refluks (inhibitory pompy protonowej), na nadciśnienie i niewydolność serca (tzw. inhibitory konwertazy angiotensyny), statyny, sterydy.
Rób badania kontrolne. Raz w roku zrób badanie ogólne moczu wraz z oznaczeniem kreatyniny we krwi oraz wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego GFR.
Pij koktajl z selera naciowego
Jak go przyrządzisz?
Dwie łodygi selera naciowego i jedno jabłko pokrój na mniejsze kawałki. Wrzuć do blendera. Dodaj po łyżce posiekanej natki pietruszki i mięty. Wlej sok wyciśnięty z połowy cytryny i szklankę niegazowanej wody mineralnej. Całość zmiksuj. Koktajl pij zawsze świeży, najlepiej rano, trzy razy w tygodniu.
Seler naciowy ma sporo witamin i minerałów oraz właściwości oczyszczające nerki z toksyn, co jest szczególnie potrzebne, jeśli musisz przyjmować różne leki na stałe. Reguluje także ciśnienie tętnicze oraz pomaga zwalczać infekcje układu moczowego. Warto go też chrupać codziennie jako przekąskę.
Ból w dole pleców?
To nie muszą być nerki. Gdy pojawia się ból krzyża, często przypisujemy go chorobom nerek. Zwykle niesłusznie, ponieważ narządy te rzadko bolą. Latami mogą nie dawać objawów, a jeśli już, to są o obrzęki wokół oczu i puchnięcie podudzi, nasilające się w pozycji stojącej, wieczorem.
Ból w dole pleców najprawdopodobniej pochodzi od uszkodzeń kręgosłupa: zmian zwyrodnieniowych, dyskopatii czy ataku rwy kulszowej.
Zobacz także: