Jaskra. Złodziej wzroku

​Ta podstępna choroba oczu zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów. Niestety, spowodowana nią utrata wzroku jest nieodwracalna. Dlatego warto dmuchać na zimne i regularnie badać się u okulisty. W marcu - w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry - można przebadać się bezpłatnie. Sprawdź, gdzie!

Ponad połowa przypadków jaskry jest wykrywanych zbyt późno
Ponad połowa przypadków jaskry jest wykrywanych zbyt późno123RF/PICSEL

Eksperci biją na alarm, bo choroby oczu coraz częściej stają się w Polsce przyczyną niepełnosprawności (z powodu całkowitej lub częściowej utraty wzroku).

Niestety, według prognoz, osób niewidomych i niedowidzących będzie przybywać, m.in. w związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa.

Do najważniejszych przyczyn ślepoty należą zaćma i jaskra. Ta druga jest jednak o tyle gorsza, że spowodowana nią utrata wzroku jest nieodwracalna.

Jaskra - jak jej zapobiegać

- W Polsce na jaskrę choruje około miliona osób. Ale tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem takiego stanu rzeczy są m.in. niska świadomość społeczna i bezobjawowy przebieg choroby. Jaskra nie boli, ale kradnie wzrok - ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego SPSK w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jaskra jest choroba dziedziczną. Warto zwrócić uwagę na zachorowania w rodzinie
Jaskra jest choroba dziedziczną. Warto zwrócić uwagę na zachorowania w rodzinie123RF/PICSEL

Ekspertka podkreśla, że około 70 proc. przypadków jaskry jest wykrywanych zbyt późno aby uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu.

Dlatego apeluje, aby dmuchać na zimne i regularnie badać swój wzrok. W ramach profilaktyki zaleca wszystkim osobom po 35. roku życia wykonywać kompleksowe badanie okulistyczne co 2 lata, a osobom z grupy podwyższonego ryzyka co rok (warto pamiętać, że na jaskrę częściej chorują kobiety i osoby po 40. roku życia).

Takie badanie powinno obejmować nie tylko standardowy wywiad oraz pomiar ostrości widzenia, ale także badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i analizę wyglądu tarczy nerwu wzrokowego (badanie dna oka).

- Jaskra jest chorobą nieuleczalną, ale wczesne jej wykrycie i leczenie pozwalają zachować dobre widzenie. Zbyt późne wykrycie często uniemożliwia skuteczne leczenie - podkreśla prof. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM, jednocześnie wyjaśniając, że leczenie nie ma na celu poprawy widzenia, lecz jedynie zatrzymanie lub zmniejszenie tempa rozwoju choroby, a przez to uniknięcie ślepoty.

Bezpłatne badania w kierunku jaskry - gdzie wykonać

Eksperci przypominają o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, które będą realizowane w całej Polsce już w marcu - w ramach III edycji kampanii Polscy Okuliści Kontra Jaskra (organizowanej z okazji Światowego Tygodnia Jaskry).

W dniach 10-16 marca, wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do biorących udział w akcji placówek okulistycznych, będą mogli wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne - bez skierowania i bez ponoszenia żadnych kosztów.

Wspomnianą wyżej kampanię zorganizowało Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO), przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

Sprawdź czynniki ryzyka jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, ale wczesne jej wykrycie pozwalają zachować dobre widzenie
Jaskra jest chorobą nieuleczalną, ale wczesne jej wykrycie pozwalają zachować dobre widzenie123RF/PICSEL

W kontekście profilaktyki jaskry, na koniec warto wskazać jeszcze, jakie są najważniejsze czynniki ryzyka sprzyjające zachorowaniu: wiek po 40. roku życia, nadciśnienie tętnicze, przypadki jaskry występujące w rodzinie, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, cukrzyca, przewlekły stres.

Choć nie na wszystkie z wymienionych wyżej czynników ryzyka mamy wpływ, to jednak na niektóre już tak. Dlatego eksperci zachęcają do tego, aby w ramach profilaktyki jaskry zadbać nie tylko o swoje oczy, ale szerzej, także o zdrowy styl życia.

- Zdrowiu naszych oczu służą m.in. takie czynniki jak: regularna aktywność fizyczna, niepalenie, leczenie nadciśnienia (jeśli je mamy), leczenie podwyższonego cholesterolu i zdrowe żywienie, dieta bogata w antyoksydanty - podpowiada prof. Iwona Grabska-Liberek.

Zobacz także:

Oczyszczacz powietrza przynosi ulgę w alergii Styl.pl