Jedno warzywo może zastąpić całą apteczkę

Boli cię gardło? Męczy chrypka? Katar i kaszel nie pozwalają spać? A może rany na skórze długo nie chcą się zagoić? Możesz liczyć na to, że cebula cię nie zawiedzie!

Cebula - niezastąpiona na jesienne przeziębienia
Cebula - niezastąpiona na jesienne przeziębienia123RF/PICSEL

W sezonie jesienno -zimowym warto sięgać po cebulę - ze względu na zawartą w niej witaminę C oraz olejki eteryczne o działaniu bakteriobójczym. W warzywie tym występuje też biotyna, czyli witamina H, która jest ważna dla dobrej kondycji skóry (łagodzi stany zapalne, chroni przed łuszczeniem się i poprawia ukrwienie). Te zalety cebuli medycyna naturalna wykorzystuje w licznych lekarstwach domowej roboty na przeziębienie i problemy ze skórą.

Zapewne wielu z nas pamięta z dzieciństwa syrop cebulowy. Mamy przygotowywały go, zasypując w słoiku cukrem kilka drobno posiekanych główek cebuli. Po kilku godzinach na dnie naczynia gromadził się przezroczysty płyn, który serwowano nam jako cudowny lek na kaszel, chrypkę i ból gardła.

Wdychaj opary i mikstury pij

Inną wersją tego specyfiku jest mikstura, która powstaje z cebuli, miodu i cukru. Składniki należy odmierzyć w równej ilości, włożyć je do garnka i podgrzewać do chwili, aż masa zacznie bulgotać. Następnie trzeba przelać ją do butelki. Otrzymany syrop przyjmujemy trzy razy dziennie po łyżeczce.

Przy zapaleniu krtani, katarze i bólu zatok można się ratować inhalacjami cebulowo-czosnkowymi. W buteleczce mieszamy łyżkę soku z cebuli, łyżeczkę soku z czosnku i trzy łyżki przegotowanej wody. Następnie dziesięć kropli tej mieszanki wpuszczamy o miski z gorącą wodą, pochylamy się nad naczyniem i wdychamy opary przez około dwadzieścia minut. Powtarzamy ten zabieg trzy razy dziennie.

Na bolące gardło może być pomocny okład z surowej cebuli zmiksowanej z łyżką mleka i szczyptą soli. Gotową masę należy rozsmarować na szyi, owinąć ją ściereczką i zostawić na dziesięć minut. Terapię należy powtarzać przynajmniej dwa, trzy razy dziennie.

Na co pomoże maść cebulowa?

Chcesz szybko wyleczyć czyrak lub wrzodziejącą ranę? Przyłóż doń cebulowy okład. Są ich dwa rodzaje. Pierwszy: gotujemy do miękkości obraną cebulę. Po ostudzeniu i osączeniu miksujemy ją na gładką papkę i nakładamy na chore miejsce. Terapię tę należy powtarzać dwa, trzy razy dziennie, aż do momentu, gdy skóra będzie zdrowa.

Druga metoda jest bardziej skomplikowana - przygotowujemy bowiem... maść cebulową! Dużą cebulę ucieramy na drobnej tarce, miazgę mieszamy z łyżką miodu, mąki pszennej i dodajemy połowę tubki maści o działaniu przeciwzapalnym. Częstotliwość stosowania według uznania.

Elastyczny bandaż i gaziki jednorazowe - będą niezbędne, żeby przygotować leczniczy kompres na wrzodziejące rany, czyraki oraz krosty.

Płynny miód. Można go wykorzystać do przygotowania cebulowego syropu zamiast cukru.

Wino wytrawne - może być idealną bazą do cebulowej nalewki na wzmocnienie odporności.

Ciemne buteleczki! Syropy z cebuli należy w nich szczelnie zamykać i trzymać z dala od światła, w chłodnym miejscu.

Joanna Pacuła

Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas