Jedzenie, które sprzyja rakowi!
Rezygnacja z pewnych produktów w diecie chroni przed zachorowaniem. Sprawdź, czego wystrzegać się najbardziej?
Przed dwoma tygodniami rozpoczęliśmy cykl, w którym przedstawiamy popularne rodzaje żywności, które sprzyjają rozwojowi raka. W I części pisaliśmy o produktach o wysokiej zawartości soli, potrawach marynowanych, rafinowanych cukrach, grillowanym mięsie i popcornie z mikrofali. Dziś zachęcamy do ograniczenia kolejnych grup żywności w diecie.
Tłuszcze utwardzone
Chodzi o tzw. tłuszcze trans, które zawierają niebezpieczne ilości kwasów omega-6. Zmieniają one strukturę komórkową i sprzyjają rozwojowi nowotworów. Ich nadmiar w diecie przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Te szkodliwe tłuszcze znajdują się w margarynach twardych, miksach masła i margaryny oraz w produktach zawierających tłuszcz piekarniczy (chrupki, czipsy, krakersy, pączki, biszkopty, produkty czekoladowe, zupy i sosy w proszku, majonezy).
Nasza rada. Zrezygnuj z jedzenia margaryn i miksów masła i margaryny. Zamień je na naturalnie pozyskiwane oleje, np. rzepakowy lub oliwę z oliwek.
Ryby hodowlane
Szczególnie groźny jest łosoś. Ryba ta złowiona w środowisku naturalnym zawiera dużo dobrego dla człowieka białka. Ale ta, która najczęściej trafia do sklepu, to ryba hodowlana, często karmiona paszą pełną antybiotyków i pestycydów.
Nasza rada. Sprawdzaj, czy na etykiecie jest certyfikat MSC lub ASC. MSC oznacza, że ryba żyjąca dziko pochodzi ze zrównoważonych połowów, a ASC - że hodowla ryby jest prowadzona odpowiedzialnie.
Na kolejnej stronie znajdziesz informacje o substancjach słodzących >>>
Niedomyte, brudne warzywa i owoce
Same owoce i warzywa są dobre dla naszego zdrowia, ale te spryskane pestycydami już nie. Z najnowszych danych wynika, że aż 98 proc. warzyw i owoców jest zanieczyszczona pestycydami powodującymi raka.
Nasza rada. Przekonaj się do ekologicznych warzyw i owoców. Jeśli jednak kupujesz warzywa w supermarketach, zawsze myj je starannie przed zjedzeniem. Możesz też płukać je w wodzie z solą i octem: na 3-4 litry wody szklanka octu, łyżka soli.
Dosładzaj naturalnie
Unikaj sztucznych substancji słodzących, tzw. słodzików. Istnieją badania, które mówią, że powodują one gromadzenie się w organizmie toksyny DKP (diketopiperazyny), która jest głównym czynnikiem powstawania guzów mózgu.
Nasza rada. Jeśli musisz dosłodzić, wybierz naturalną stewię. Kupisz ją w postaci proszku, suszonych liści, tabletek lub płynu. Jest bardzo słodka, więc musisz uważać z jej ilością. Jedna łyżeczka stewii w proszku lub płynie odpowiada szklance cukru. Do posłodzenia kawy czy herbaty wystarczy odrobina proszku na czubku łyżeczki, jeden suszony listek lub 2-3 krople płynu. Stewię można dodawać do gorących potraw lub w trakcie gotowania (nie traci wartości), ale nie nadaje się do pieczenia ciast, zwłaszcza drożdżowych.
Ważne!
Unikaj przetworzonego mięsa, tj. parówek, salami, hamburgerów. Idealną sytuacją byłoby wyeliminowanie ich z diety. Warto też ograniczyć spożycie czerwonego mięsa - do 750 g surowego mięsa. Jego nadmiar w diecie sprzyja rozwojowi raka jelita grubego.
Zobacz również: