Kasza jak lekarstwo
Doskonała na rozmaite dolegliwości.
Kasza to nic innego, jak rozdrobnione (mniej lub bardziej) ziarna zbóż. Mamy ich spory wybór. Kasze grube (pęczak, gryka, ryż) najbardziej przypominają ziarna zbóż. Kasze łamane to ziarna rozdrobnione i pozbawione łuski, są to np.: płatki ryżowe, owsiane, jęczmienne.
Mamy także kasze drobne, jak perłowa, jęczmienna, manna. Kasze dostarczają błonnika (tak ważnego przy odchudzaniu) oraz węglowodanów złożonych, które w naszym organizmie powoli zmieniają się w glukozę. I to właśnie tego rodzaju węglowodany powinny być naszym głównym źródłem energii.
Poza tym kasze zapewniają porcję witamin (z grupy B, E, PP), białka oraz minerałów. Grubych kasz powinni unikać cierpiący na refluks, wrzody (żołądka, dwunastnicy) i nowotwory.
Kasza gryczana
Ceniona jest za zawartość błonnika. Porcję dziennie powinien jeść każdy, kto chce usprawnić pracę jelit i schudnąć. Pod warunkiem, że nie okrasimy jej gęstym sosem lub tłuszczem. Gryczana jest też źródłem dobrze przyswajalnego białka oraz magnezu.
Kasza jaglana
Nazywana jest także jagłami. Pozyskuje się ją z prosa - jednego z najstarszych znanych zbóż. Spożywanie kaszy jaglanej zaleca się osobom cierpiącym na alergie pokarmowe (bo nie zawiera glutenu). W związku z zawartością krzemu wzmocni układ kostny (chrząstki, ścięgna), poprawi kondycję włosów, skóry oraz paznokci.
Kasza perłowa
Pochodzi z ziaren jęczmienia. Podobnie jak kasza gryczana, ma sporo błonnika. Zawiera wapń niezbędny dla kości. Obniży poziom złego cholesterolu, utrzyma w ryzach glukozę. Daje także uczucie sytości na dłużej, ograniczając napady niekontrolowanego głodu. Jest jedną z najchętniej spożywanych kasz w Polsce.
Kasza manna
Zwana jest także grysikiem. Kaszę tę pozyskuje się z ziaren pszenicy. Jest źródłem skrobi, białka, witamin z grupy B i kwasu foliowego (wspierają system nerwowy) oraz jodu (niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy). Zaleca się ją w chorobach jelit, trzustki oraz zespole jelita drażliwego.
Więcej porad: