Kasza na co dzień i od święta
Na problemy z koncentracją i przybieranie na wadze.
Jeśli żyjesz w ciągłym pośpiechu i stresie, masz kłopoty z pamięcią i koncentracją, nie możesz zapanować nad wagą, koniecznie sięgnij po kasze. Jeśli zgodnie z zaleceniami dietetyków jesz regularnie 4-5 posiłków dziennie, często jesz warzywa i owoce, unikasz wszystkiego co słodkie lub tłuste i wciąż nie możesz schudnąć - wprowadź do swojego codziennego menu: bulgur, komosę, amarantus, kaszę jaglaną, także bardziej popularny pęczak i kaszę gryczaną. To świetna alternatywa dla tradycyjnego ryżu, ziemniaków czy makaronów. Głównym ich składnikiem jest skrobia. To cukier złożony, który w organizmie jest wolniej trawiony i przyswajany, co dłużej daje energię do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Kasze mają dodatkową zaletę - są bogatym źródłem błonnika i białka. Te zaś sycą na dłużej, obniżają indeks glikemiczny IG posiłków i pomagają uregulować poziom glukozy we krwi. Dlatego kasze poleca się diabetykom i osobom mającym kłopoty z wahaniem cukru. Ale to nie wszystko. Te małe ziarenka są naturalną wielowitaminową pigułką i to o niebo zdrowszą i lepszą od całej armii suplementów. Dzięki temu kasze od stuleci wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Kasze dostarczą nam przede wszystkim witamin z grupy B. Witamina B1 (tiamina) poprawia pamięć i koncentrację, witamina B2 (ryboflawina) łagodzi bóle i zawroty głowy, witamina B6 (pirydoksyna) ułatwia przyswajanie magnezu i zapobiega depresji. Kasze dostarczą też sporo magnezu kojącego nerwy.
Kasza gryczana da nam ponadto tryptofan - aminokwas, pobudzający organizm do wytwarzania hormonu szczęścia - serotoniny oraz melatoniny (odpowiedzialnej z kolei za dobry sen). Kasza jaglana zawiera sporo krzemionki, która wzmacnia naszą skórę, włosy i paznokcie. Da nam także witaminy z grupy B, witaminę E oraz lecytynę wspomagającą pamięć. Amarantus ma dwa razy więcej błonnika niż np. otręby owsiane, sporo wapnia, magnezu, żelaza, potasu i fosforu. 100 g nasion amarantusa pokrywa 30 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń i połowę dziennej dawki żelaza.
26/2016 Świat i Ludzie