Kasze w diecie antyrakowej
Chronią przed nowotworami jelita grubego i piersi.
Są bogatym źródłem witamin i minerałów, m.in. magnezu, cynku, wapnia, żelaza, potasu, fosforu, selenu, witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy E. Im grubsza kasza (np. gryczana, pęczak), tym więcej ma błonnika, który reguluje pracę jelit, wchłania nadmiar cholesterolu i tłuszczów. Regularne jedzenie kasz chroni przed rozwojem chorób nowotworowych. Zgodnie z raportem wydanym przez Światową Fundację Badań nad Rakiem i Amerykański Instytut do Badań nad Rakiem produkty zawierające błonnik pokarmowy, np. kasze, chronią m.in. przed rozwojem nowotworu jelita grubego. Dieta bogata w kasze chroni też przed nadwagą, nowotworami piersi, miażdżycą, udarami mózgu i cukrzycą.
Jęczmienna
To doskonałe źródło selenu i witaminy E, składników o działaniu przeciwutleniającym, a zarazem antynowotworowym. Szczególnie cennym mikroelementem jest selen. To bardzo silny antyoksydant, chroniący m.in. przed nowotworem jelita grubego. Większość z nas ma jego niedobory.
Kasza jęczmienna stanowi też źródło niacyny obniżającej poziom cholesterolu i zmniejszającej ryzyko zakrzepów żylnych. Zawiera też sporo błonnika, który zapobiega przewlekłym zaparciom, bólom brzucha i wzdęciom. Kasza jęczmienna występuje w kilku różnych rodzajach: pęczak, pęczak kujawski, kasza jęczmienna wiejska, kasza perłowa mazurska i kasza perłowa prażona.
Gryczana
Zawiera rutynę, która działa przeciwzakrzepowo. Chroni przed chorobami układu krążenia. To szczególnie ważne dla pacjentów poddawanych chemioterapii, którzy borykają się z siniakami, obrzękami oraz popękanymi naczyniami krwionośnymi w miejscach po wenflonach.
Kasza gryczana ma dużo cynku. Organizm potrzebuje go do odnowy tkanek zniszczonych przez radio- i chemioterapię. Ziarna gryki zawierają białko bogate w lizynę i tryptofan. Organizm nie jest w stanie go sam wyprodukować, więc trzeba dostarczać je w pożywieniu. Wzmacnia organizm w walce z nowotworem.
Jaglana
Za sprawą cynku, krzemu i żelaza wzmacnia układ odpornościowy. Zalecana jest w czasie intensywnego leczenia nowotworowego. Wytwarzana jest z prosa. Zawiera ligany, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów piersi. Kasza ta stanowi bogate źródło lecytyny korzystnie wpływającej na układ nerwowy. Ze względu na zawartość pełnowartościowego białka kasza jaglana powinna znaleźć się w jadłospisie osób przed lub po zabiegach chirurgicznych. Przyspiesza gojenie się ran oraz chroni przed niedożywieniem.
Uwaga! Nie jest wskazana przy niedoczynności tarczycy!
Owsiana
Dzięki dużej ilości błonnika rozpuszczalnego (ß-gukanu) zapobiega zaparciom, chroniąc przed nowotworem jelita grubego. Kasza owsiana jest bogatym źródłem białka i błonnika. Wyróżnia się wysokim poziomem witamin z grupy B i witaminy E. Jest szczególnie bogata w potas i magnez. To kasza o niskim indeksie glikemicznym, która reguluje poziom cholesterolu.
Ziarna owsa są dobrym przeciwutleniaczem. Zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Kasza owsiana najlepiej smakuje na słodko - ugotowana na mleku, w połączeniu z owocami.
Manna
Jest łatwostrawna, dlatego zaleca się ją w diecie osób z nowotworami przewodu pokarmowego. Zaliczana jest do drobnych kasz pszennych. Ma właściwości łagodzące biegunki. Dobra jakościowo kasza manna powinna być biała, z odcieniem żółtawym, bez widocznych ciemnych cząstek otrębowych. Można ją przygotować jako samodzielną potrawę, np. zupę mleczną, lub stosować jako zagęstnik do sosów i potraw mięsnych, np. pasztetów czy kotletów mielonych. Czasami jest używana zamiennie z bułką tartą do posypywania formy do pieczenia ciasta lub jako wzbogacający dodatek do zup.