Katar sienny. Zioła zamiast sterydów
Kichanie wiosną sygnalizuje alergię na pyłki roślin. Wybierz najlepszą dla siebie metodę uporania się z tym problemem.
Kurkuma, imbir i ocet jabłkowy
Codziennie rano wypij napój z octu jabłkowego. Do połowy szklanki ciepłej wody wlej łyżkę octu jabłkowego i dodaj łyżkę miodu. Wymieszaj i wypij, najlepiej na czczo. Napój powstrzyma rozwój stanu zapalnego w orgamizmie.
Codziennie jedz czarnuszkę lub pij olej tłoczony z jej nasion. Łyżkę lekko rozgniecionych ziaren czarnuszki dodawaj do zup, sałatek, twarogu, duszonych warzyw, kaszy itp. Zamiennie pij jedną łyżeczkę oleju z czarnuszki dwa razy dziennie. Czarnuszka hamuje wydzielanie histaminy - związku, który wywołuje objawy alergiczne.
Dwa razy dziennie stosuj miksturę z kurkumy. Cztery łyżki kurkumy w proszku wymieszaj z 4 łyżkami miodu, aż uzyskasz pastę. Zażywaj jedną łyżkę rano, drugą wieczorem. Co drugi dzień przygotuj świeżą pastę. Przechowuj w lodówce. Mikstura działa przeciwzapalnie. Skuteczne zioła
Dwa razy dziennie po jedzeniu pij herbatkę z pokrzywy. Zawiera kwercetynę wstrzymującą reakcję alergiczną. Łyżeczkę suszonych lub świeżych liści pokrzywy zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem 10 minut. Przecedź i wypij.
Trzy razy dziennie pij napar z nawłoci. Pij go na zmianę z pokrzywą. Dwie łyżki ziela nawłoci zalej szklanką wrzątku. Parz ok. 30 minut. Przecedź i pij po pół szklanki trzy razy dziennie. Uwaga, jeśli masz alergię na lateks, unikaj świeżego ziela nawłoci.
Przed snem wypłucz pyłki z nosa i gardła. Wymieszaj suszone zioła: g ziela dziurawca, 25 g korzenia żywokostu, 15 g kłącza tataraku, 15 g kłącza pięciornika. Wsyp do rondelka dwie łyżki mieszanki zalej szklanką ciepłej wody i gotuj na wolnym ogniu 10 minut. Przecedź odwar. Przestudzonym wypłucz nos i gardło.
Dobre nawyki
Zostań w domu w godzinach 5.00-8.00 I 17.00-19.00, zwłaszcza jeśli jesteś uczulona na trawy. W tych godzinach ich stężenie w powietrzu jest największe. Gdy to możliwe, nie powinnaś wtedy wychodzić na dwór i otwierać okien.
Smaruj okolice nosa wazeliną przed wyjściem z domu. Tłuszcz wyłapie część pyłków - przykleją się do niego i wtedy mniej dostanie się ich do dróg oddechowych. Po powrocie do domu delikatnie wytrzyj wazelinę i umyj twarz.
Powieś gęste firanki w oknach. Możesz też zamontować moskitiery. W pewnym stopniu zatrzymają pyłki przed wnikaniem do domu. Wietrz mieszkanie nocą, wieczorem albo po deszczu.
Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj twarz. Najlepiej weź prysznic, w ten sposób zmyjesz z siebie pyłki, które osiadły na ciele, przykleiły się do skóry z potem.
Codziennie wieczorem myj włosy. Bardzo łatwo osiadają na nich pyłki. W nocy, gdy śpisz z nieumytymi włosami, uczulające cię pyłki mogą łatwo przeniknąć do nosa, oczu i rano możesz obudzić się z silnym katarem.
Kalendarz pylenia
Które rośliny najczęściej wywołują katar alergiczny? Czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia roślin może różnić się w poszczególnych latach i jest też nieco inny w różnych regionach Polski. Pyłki roślin najwcześniej pojawiają się w Polsce południowo-zachodniej, a najpóźniej - w północno-wschodniej. W jakich miesiącach drzewa i trawy pylą najsilniej?
Leszczyna w lutym. Olcha w marcu i na początku kwietnia. Brzoza w kwietniu i pierwszej połowie maja. Topola w kwietniu. Dąb w pierwszej połowie maja. Trawy, zboża w drugiej połowie maja, w czerwcu, lipcu. Bylica pod koniec lipca, w sierpniu i na początku września. Buk na początku maja.
Zobacz także: