Reklama

Kiedy jelito jest drażliwe...

​Wzdęcia, zaparcia, biegunki... Ta choroba uprzykrza życie, ale dieta i dobre nawyki mogą wiele zmienić.

Zespół jelita drażliwego to uciążliwa dolegliwość. Chorzy skarżą się na bóle brzucha, krzyża, nudności, czasem uczucie niepokoju czy lęki. Cechą charakterystyczną jest zaburzenie pracy jelit - jeśli są zdrowe, kurczą się i rozkurczają, dzięki czemu treść pokarmowa przesuwa się od żołądka do odbytnicy. Przy jelicie drażliwym te ruchy odbywają się albo za szybko, albo za wolno, dlatego jedni chorzy mają biegunki, a inni zaparcia. Albo naprzemiennie: raz rozwolnienia, a raz problemy z oddaniem stolca. Jeśli zmienisz nawyki i zastosujesz naturalne metody leczenia, możesz złagodzić dolegliwości.

Reklama

Pomoże mięta, rumianek i aloes

Przez 10 tygodni dwa razy dziennie pij herbatę miętową z oliwą. Garść liści mięty zalej dwiema szklankami zimnej wody, doprowadź do wrzenia i gotuj jeszcze pięć minut. Jak ostygnie, dodaj łyżeczkę oliwy. Mięta zmniejsza aktywność mięśni jelit, reguluje ich napięcie i zapobiega nagłym skurczom, znosi ból i dyskomfort, a oliwa zmniejsza drażliwość wyściółki jelit. Jeśli masz zaparcia, dwa razy dziennie, przez dwa miesiące, pij pół szklanki soku z aloesu. Zapobiega on wzdęciom i ułatwia wypróżnianie. 

Możesz też przed snem pić napar: trzy suszone śliwki zalej rano ciepłą wodą, odstaw, by zmiękły, a wieczorem zmiksuj i wypij. Jeśli masz skurcze i boli cię brzuch, pij herbatkę rumiankową z cynamonem: łyżeczkę suszonych koszyczków rumianku zalej szklanką wrzątku i odstaw na kwadrans do zaparzenia, przecedź i dodaj 1/4 łyżeczki cynamonu. Działa kojąco, przeciwzapalnie, łagodzi ból. 

Tych produktów lepiej unikać

Zrezygnuj ze smażonych potraw, na rzecz gotowanych na parze albo pieczonych - są lekkostrawne i nie podrażniają ścian jelit. Unikaj jedzenia tłustych mięs i zawiesistych sosów. Bardziej angażują układ trawienny, w tym także jelita, zwiększają ryzyko zaparć i nieregularnych wypróżnień. Ogranicz spożycie cukru - zarówno słodyczy, jak i miodu czy ciast - ponieważ podrażniają one śluzówkę jelit. Mogą powodować zaburzenia ich pracy i utrudniać wchłanianie substancji odżywczych. Nie jedz surowych owoców ani warzyw czy ziaren - te produkty wywołują lub nasilają biegunki. 

Jeśli masz rozwolnione stolce, zrezygnuj z mleka i jego przetworów. Nie bez kozery mówi się, że krowie mleko jest dobre dla cieląt i dla dzieci - wiele dorosłych osób nie ma enzymu, który jest niezbędny do trawienia mleka, a wtedy jego spożycie nasila dolegliwości.

Jelitom szkodzi siedzący tryb życia - może być jedną z przyczyn zaparć albo je nasilać. 

Często winien jest stres

Objawy jelitowe zaostrzają się również wskutek stresu, zadbaj więc o relaks. Uprawiaj sport, tańcz, słuchaj muzyki, czytaj książki, spaceruj. Odprężenie wspomaga jelita, których praca jest uzależniona od hormonów stresu - kortyzol wpływa na aktywność mięśni gładkich jelit. Zdarza się, że osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego muszą skorzystać z psychoterapii, by odczuć znaczącą poprawę. 

Zobacz także:

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama