Kiedy nic nie pomaga. 8 sygnałów, że warto wybrać się z dzieckiem do psychologa

Materiał promocyjny

Agresywne czy buntownicze zachowanie dziecka nie zawsze jest kwestią problemów wychowawczych lub naturalnym etapem rozwoju nastolatka. Czasami po prostu nie jesteśmy w stanie sami zaradzić. Kiedy warto szukać wsparcia psychologicznego? Przedstawiamy sygnały, które mogą świadczyć o depresji u dziecka.

materiały promocyjne
Szybka interwencja w kryzysowej sytuacji może być kluczowa dla dalszego prawidłowego rozwoju i dobrostanu dziecka
Szybka interwencja w kryzysowej sytuacji może być kluczowa dla dalszego prawidłowego rozwoju i dobrostanu dziecka123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że do psychologa możemy zwrócić się nie tylko z nastolatkiem, ale na każdym etapie rozwoju dziecka, nawet kiedy ma kilka miesięcy. Taka wizyta nie oznacza od razu psychoterapii. Bardzo często wystarczy przyjść na parę konsultacji lub po prostu upewnić się, że tego typu zachowania są naturalnym etapem rozwoju dziecka i poznać metody prawidłowego reagowania w trudnych sytuacjach, by pomóc sobie i dziecku.

Gdzie szukać pomocy?

Bezpłatne wsparcie otrzymamy w szkole lub w placówkach NFZ. Warto wiedzieć, że dzieci i młodzież nie potrzebują skierowania. Rodzice muszą jedynie wyrazić zgodę na leczenie. Niestety wybierając publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, musimy się liczyć z tym, że poczekamy na pomoc w długiej kolejce.

Można też skorzystać z pomocy psychologa w ramach ubezpieczenia LINK4 Dziecko. - W dzisiejszych czasach musimy szczególnie zadbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale też psychiczną młodzieży. W LINK4 Dziecko wprowadziliśmy pomoc psychologiczną, w ramach której dziecko może skorzystać z 10 telekonsultacji z psychologiem. To jedno ze świadczeń w ramach ubezpieczenia Assistance Zdrowie, o które rodzice mogą wzbogacić pakiet ubezpieczeń dla dziecka - mówi Agata Ambroziak-Rogulska, dyrektor Departamentu Produktu w LINK4.

Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować zawsze, gdy dzieje się coś niepokojącego. Czyli kiedy? Jakie zachowania mieszczą się w normie, a kiedy lepiej skonsultować się ze specjalistą?

Symptomy, które warto skonsultować z psychologiem

Pamiętajmy, że emocjonalność dziecka cały czas się rozwija, dlatego w ciągu paru minut potrafi skrajnie zmieniać nastroje. Jeszcze trudniej robi się, gdy staje się nastolatkiem. Potrzeba niezależności, postawienia własnych granic i zanegowania sztywnych reguł powoduje częste konflikty w rodzinie. Kiedy mówimy o naturalnych etapach rozwoju, a kiedy już warto skonsultować się z psychologiem?

Zaleca się wizytę konsultacyjną, gdy któryś z poniższych stanów występuje dłużej niż dwa tygodnie.

  • Smutek i przygnębienie - jeśli dziecko zamyka się w pokoju, by w samotności poleżeć w łóżku, wygląda na przygnębione i nie chce rozmawiać, może to być sygnał głębszego problemu emocjonalnego.
  • Rozdrażnienie i kłótliwość - nadmierna drażliwość, nieuzasadnione wybuchy gniewu i częste kłótnie mogą wskazywać na niezaspokojone potrzeby emocjonalne.
  • Nasilenie zachowań agresywnych i buntowniczych - jeśli dziecko demonstruje agresję fizyczną lub werbalną w sposób częsty i nieadekwatny do sytuacji, warto zgłosić się po pomoc.
  • Zachowania destrukcyjne i autodestrukcyjne - niszczenie przedmiotów, samookaleczanie - te zachowania mogą wymagać interwencji specjalisty.
  • Zaburzenia snu i nadpobudliwość lub nadmierna senność i brak energii - problemy z zasypianiem lub nadmierna senność mogą być symptomem depresji.
  • Zaburzenia koncentracji, pamięci, problemy z nauką - z psychologiem należy także skonsultować nagłe spadki w osiągnięciach szkolnych i całkowitą utratę zainteresowania szkołą czy nawet przyszłością.
  • Izolacja społeczna i niechęć do interakcji - naszą czujność powinno również wzbudzić unikanie kontaktu z rówieśnikami i niechęć do wychodzenia z domu.
  • Radykalna zmiana zachowania - głębszej analizy wymaga każda nagła zmiana zachowania, zainteresowań lub sposobu reagowania na sytuacje.

Dodatkowo istnieje kilka sytuacji życiowych, które mogą stanowić wyzwanie dla dzieci i być przyczyną problemów emocjonalnych. Warto zwrócić się o pomoc psychologa w przypadku rozwodu rodziców, poważnej choroby w rodzinie lub utraty bliskiej osoby. Konsultacji wymagają również wszelkie trudności w szkole - nie tylko te w nauce, ale także problem z odnalezieniem się w grupie rówieśników. Odpowiednia praca z psychologiem pomoże zbudować zdrową pewności siebie i nauczy umiejętności społecznych.

Jak wygląda konsultacja z psychologiem dziecięcym?

Przed wizytą warto dokładnie przemyśleć, o czym chcemy rozmawiać. Należy zabrać ze sobą wszelkie istotne dokumenty dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka, mogą być one przydatne dla psychologa. Ważne jest otwarte i szczere rozmawianie o swoich obawach. Psycholog przeprowadzi wywiad z rodzicami oraz, jeśli to możliwe, z samym dzieckiem, aby lepiej zrozumieć kontekst problemu. Następnie może zalecić dalsze badania lub terapię.

Nie ma konieczności umawiania się na wizytę w placówce, w większości przypadków konsultacja może odbyć się telefonicznie albo za pośrednictwem łączenia wideo.

W ramach ubezpieczenia Zdrowie Urwisa, czyli Assistance Zdrowie, które można dołączyć do szkolnego NNW (w ramach pakietu LINK4 Dziecko) dziecko może skorzystać z 10 telekonsultacji z psychologiem. Warto wejść na stronę link4mama.pl lub zadzwonić pod specjalny numer 604 14 14 14 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-20), by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Pamiętajmy, że wcześniejsza interwencja przyczyni się do szybszego i skuteczniejszego rozwiązania problemów, a podjęcie odpowiednich kroków może być kluczowy dla dalszego prawidłowego rozwoju i dobrostanu dziecka. Specjalistyczne wsparcie może być pierwszym krokiem do zapobiegania sytuacjom kryzysowym i pozwoli twojemu dziecku odzyskać radość życia. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jego zachowania, nie wahajmy się skonsultować z psychologiem.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas