Kiedy sięgnąć po pomarańcze?

Ojczyzną prawie wszystkich cytrusów jest Azja południowo-wschodnia. Stamtąd rozpowszechniły się ona prawie na cały świat.

Pomarańcze mają działanie bakteriobójcze. Poza tym poprawiają trawienie i walczą z zaparciami
Pomarańcze mają działanie bakteriobójcze. Poza tym poprawiają trawienie i walczą z zaparciami 123RF/PICSEL

Pomarańcza może być słodka (Citrus sinensis L.), zwana chińską, albo kwaśna (Citrus aurantium). Owoce pomarańczy kwaśnej nie posiadają wartości deserowej, można je natomiast wykorzystywać na przetwory, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i gorzelniczym.

O tym, że pomarańcza ma smaczne, pożywne owoce wiedzą wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, że mają one również właściwości lecznicze. Jeżeli chodzi o pomarańcze słodką to miąższ jej owoców zawiera znaczne ilości kwasu cytrynowego (do 20 proc.), cukrów (do 12 proc.) i witaminy C, A, P, B1 i B2, a oprócz tego pektyny i składniki mineralne (fosfor, potas, wapń).

Łupina i liście bogate są w olejki eteryczne. Łupina zawiera także pektyny, karoten i kwas pomarańczowy - które przejawiają właściwości przeciwmiażdżycowe, wzmagające czynność jelit, zapobiegają procesom gnilnym w przewodzie pokarmowym.

Sok wskazany jest przy schorzeniach wątroby, na obniżenie gorączki, jako środek przeciw szkorbutowy, a pomocniczo również w stwardnieniu tętnic i nadciśnieniu tętniczym. Ponadto zapobiega zaparciom i poprawia trawienie. Jedynym przeciwwskazaniem jest nadkwaśność i choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Jeżeli chodzi o właściwości pomarańczy kwaśnej, to wyciągi z jej owocni dodatnio oddziałują na proces trawienia - pobudzając go i ułatwiając przyswajanie składników pokarmowych. Nie bez znaczenia jest również ich działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Prócz tego, ze względu na zawartość witaminy P, korzystnie wpływają na szczelność ścianek naczyń włosowatych.

Więcej porad:

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas