Kilka ważnych pytań o zaćmę
Zmętniony obraz, nieostre kontury, wyblakłe kolory to zwykle pierwsze objawy zaćmy. Z czasem dołącza do nich trudność w czytaniu i oglądaniu telewizji, a także gorsza orientacja w przestrzeni. Czy można coś z tym zrobić?
Niestety, jedyną skuteczną formą leczenia jest operacja. Podczas zabiegu chirurg okulista zdejmuje zmętniałą soczewkę i wstawia w jej miejsce sztuczną. Nowoczesne soczewki mogą także skorygować krótko- bądź dalekowzroczność, a także usunąć astygmatyzm.
Jak długo trwa zabieg?
Zwykle 10-20 minut i wykonywany jest ambulatoryjnie - większość pacjentów opuszcza klinikę po kilku godzinach. Ponieważ po operacji nie jest wskazane prowadzenie samochodu przez kilka dni, pacjenta powinien odebrać ktoś bliski.
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zaćmy?
Dobę przed planowanym zabiegiem nie wolno stosować na okolice oczu żadnych kosmetyków. W dniu operacji pacjent nie powinien pić kawy i nawet małej ilości alkoholu. Jeśli przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, musi również odpowiednio wcześniej skonsultować się z kardiologiem. Na czas operacji leki te powinny być odstawione. Warto pamiętać, by włożyć wygodny strój, który od góry do pasa się rozpina, a także pozostawić w domu biżuterię.
Kto może poddać się operacji?
Wykonuje się ją zarówno na bardzo małych pacjentach, nawet kilkumiesięcznych, jak i na osobach w podeszłym wieku. U większości wystarcza jedynie miejscowe znieczulenie (w postaci kropelek). U małej grupy osób, zwłaszcza chorych na parkinsona oraz małych dzieci, konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego.
Jak długo trwa powrót do formy?
Ostrość widzenia może się ustalać przez pewien czas. Dobór okularów lepiej więc odłożyć na około sześć tygodni po operacji. Przez pierwsze dziesieć dni nie jest wskazane pochylanie się, a także dźwiganie ciężarów powyżej dziesięciu kg. Konieczne są także stałe kontrole u okulisty, by śledzić przebieg gojenia.
Zobacz także: