Kiszony czosnek: Jak go przygotować?
Właściwości czosnku znane i stosowane w medycynie naturalnej są od stuleci. Ale to nie wszystko! Odpowiednio przyrządzony czosnek sprawdzi się jako aromatyczny dodatek do wielu dań.
Czosnek to naturalny antybiotyk i sprzymierzeniec w walce z różnego rodzaju infekcjami. Niestety, smak surowego czosnku nie należy do najprzyjemniejszych. Jest jednak sposób, aby poprawić ten konkretny walor dzięki kiszeniu.
Poddanie czosnku temu procesowi sprawi, że będzie delikatniejszy w smaku. Nie tylko warzywo nabierze niezwykłych właściwości, ale również woda, w której będzie fermentować. Taki płyn można regularnie popijać, a tym samym dostarczać organizmowi bakterii probiotycznych.
Jak zakisić czosnek?
Przygotuj czysty słoiczek i umieść w nim czosnek oraz korzeń chrzanu, ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, koper oraz gorczycę. Całość zalej przegotowaną wodą z dodatkiem soli, zakręć szczelnie słoik i odłóż na trzy tygodnie. Nie stosuj na kiszonym czosnku pasteryzacji, ponieważ możesz go tym sposobem pozbawić cennych składników odżywczych.
Właściwości kiszonego czosnku
Czosnek bogaty jest w allicynę, która hamuje rozwój grzybów i bakterii. Jest więc nie tylko naturalnym antybiotykiem, ale również przeciwutleniaczem - może wspomóc hamowanie rozwoju nowotworów oraz procesów starzenia.
Kiszony czosnek poprawia również florę bakteryjną jelit, wymiata toksyny z organizmu i zwiększa ogólną odporność.
Zobacz także: