Kobiece menu

Dlaczego tuż przed miesiączką masz większy niż zwykle apetyt na słodycze?

Jeśli dostosujesz dietę do swojego cyklu, będziesz się lepiej czuła
Jeśli dostosujesz dietę do swojego cyklu, będziesz się lepiej czuła © Panthermedia

Cykl miesiączkowy średnio trwa 28 dni, a w każdym jego tygodniu masz inne zapotrzebowanie na wybrane składniki odżywcze. Dopasuj dietę do swojego cyklu, a dzięki temu z pewnością będziesz lepiej się czuła, a może nawet unikniesz wielu dolegliwości.
1-6 dzień cyklu

Zaczyna się od miesiączki. Wraz z krwią ubywa nam dużo żelaza. Dlatego trzeba dostarczyć je w posiłkach. Źródłem żelaza są czerwone mięso i ryby. Bardzo przydatna jest wtedy także witamina C, bo ułatwia wchłanianie żelaza. Jej dobrym źródłem są owoce, np. kiwi czy pomarańcze i warzywa, np. papryka, kiszona kapusta.

W pierwszej fazie cyklu staraj się też dużo pić. Unikaj jednak kawy, bo kofeina dodatkowo wypłukuje magnez, który i tak tracimy wraz z miesiączką. Postaraj się też odstawić lub ograniczyć czarną herbatę, bo zawarta w niej tanina utrudnia wchłanianie żelaza.
7-14 dzień cyklu

Przybywa estrogenów i od razu poprawia nam się nastrój. Po krwawieniu organizm potrzebuje regeneracji, warto też wspomóc odbudowę utraconej śluzówki. Teraz najważniejsze w diecie jest białko. Powinnaś jeść więcej chudych produktów mlecznych, mięsa, ryb, warzyw strączkowych.

Jeśli starasz się zajść w ciążę, w twoich posiłkach nie może zabraknąć kwasów omega-3. Mają one bowiem wpływ na jakość i ilość śluzu. Niezbędne kwasy znajdziesz w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Pamiętaj, że podawane na zimno zachowują swoje cenne właściwości.
15-16 owulacja

W tych dniach można zajść w ciążę. Jeśli ją planujesz, jedz ciemnozielone warzywa: brokuły, groszek, kapusta. Mają one kwas foliowy. Przyda się także nieco więcej magnezu (obecny w czekoladzie) i witaminy B6.
17-21 dzień cyklu

Spada poziom estrogenów, możesz czuć się częściej senna i przemęczona. Przemiana materii jest teraz wolniejsza, co może objawiać się zgagą i problemami z trawieniem. W tym czasie sprawdzą się lekkie posiłki. Dobry pomysł na obiad to chude mięso i duża porcja warzyw. Możesz też jeść brązowy ryż, bo zawiera on potrzebną ci teraz witaminę B. Staraj się też pić więcej wody mineralnej. To złagodzi zatrzymywanie wody w ostatniej fazie cyklu.
21-28 dzień cyklu

Uwaga, teraz najłatwiej zdobyć kilka dodatkowych kilogramów. Dlaczego? Spada poziom estrogenów i serotoniny. Potrzebujesz więc czegoś na poprawę humoru. Stąd większy niż zwykle apetyt na słodycze i brak ochoty na ćwiczenia. Podjadanie czekolady może powodować zaparcia i wzdęcia. Słodycze sprzyjają też zatrzymywaniu wody w organizmie.

Wystarczy, że częściej niż wodę mineralną pijesz kawę lub słodzoną herbatę. By uniknąć tych nieprzyjemności dieta powinna być lekka, z dużą ilością błonnika. Ogranicz też sól. Słodycze zastąp świeżymi i suszonymi owocami. (Dobre są wszystkie, oprócz bananów, bo mają one właściwości zapierające.) Zrezygnuj z jedzenia ryżu i ziemniaków.

Konsultacja tekstu: Anna Englisz, dietetyk i doradca żywieniowy SetPoint

Świat i Ludzie 10/2012

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas