Reklama

Kochanie, musisz się zbadać!

​Choć panowie omijają lekarzy szerokim łukiem, przed urlopem warto namówić ich na kontrolne badania.

Po 45. roku życia wielu mężczyzn zaczyna cierpieć na łagodny rozrost prostaty. Jednak najgroźniejszym schorzeniem w tym obrębie jest rak stercza. Dlatego tak ważne jest reagowanie, gdy coś zaczyna niepokoić twojego partnera.

 Co to jest prostata?

 To inaczej gruczoł krokowy lub stercz, który jest jednym z elementów męskiego układu płciowego. Prostata produkuje płyn, który zawiera glukozę - substancję odżywiającą i chroniącą plemniki. Gruczoł ten odpowiada więc za jakość nasienia, a tym samym płodność mężczyzny. Zawiera też duże ilości cynku i nadaje zapach nasieniu.

Reklama

Sygnały, że coś jest nie tak

Problemy z prostatą mają głównie mężczyźni w dojrzałym wieku. Pod wpływem spadku poziomu androgenów (głównie testosteronu), prostata powiększa swoją objętość i dochodzi do jej przerostu. Tzw. gruczolak, jak twierdzą lekarze, jest u mężczyzny po prostu objawem starzenia. Ponieważ przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, powiększony gruczoł zaczyna ją uciskać i stąd problemy z oddawaniem moczu.

Objawy przerostu gruczołu:
- częste oddawanie moczu, także w nocy. Kiedy mężczyźnie zachce się siusiu, musi szukać toalety natychmiast, bo trudno mu powstrzymać wypływ moczu;
 - trudności w oddawaniu moczu oraz zmniejszenie siły jego strumienia.
Takie sygnały powinny skłonić mężczyznę do wizyty u urologa. Leki mogą złagodzić te objawy

Niepokojące sygnały


 Rak prostaty zwykle przez długi czas powoduje jedynie dolegliwości przypominające objawy typowe dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Ale jeśli pojawią się jeszcze inne objawy, takie jak: osłabienie strumienia moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle w okolicy lędźwiowej i w miednicy, zaburzenia erekcji, krew w moczu lub spermie, wtedy koniecznie trzeba zgłosić się do urologa i wykonać odpowiednie badania:
 - badanie per rectum (przez odbytnicę);
- wykonanie USG gruczołu krokowego;
- oznaczenie we krwi markerów nowotworowych
- antygenu PSA.
Gdy wyniki stężenia PSA są nieprawidłowe, a lekarz w badaniu per rectum wykrył nieprawidłowości, wtedy wykonuje się biopsję prostaty.

Dieta a gruczoł krokowy


Warto ograniczyć w menu spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych, a zwiększyć ilość warzyw, owoców i tłustych ryb morskich bogatych w przeciwutleniacze

 IK

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy