Komu pomogą lecznicze borowiny

Ta naturalna kopalina zawiera cenne, aktywne składniki i jest chętnie wykorzystywana do leczenia reumatyzmu, chorób zwyrodnieniowych i kobiecych. Nie powinno się jej stosować przy żylakach, miażdżycy i po zawale. Przeciwskazaniem jest także nadczynność tarczycy oraz choroby nowotworowe.

Kąpiel borowinowa pobudza krążenie krwi oraz m.in. przyspiesza przemianę materii
Kąpiel borowinowa pobudza krążenie krwi oraz m.in. przyspiesza przemianę materii123RF/PICSEL

Okłady

Rozprowadzone na folii cienkie warstwy torfu najpierw nagrzewa się, a później przykłada na 30 minut do chorego miejsca i okrywa folią. Okłady działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie przy chorych stawach, zapaleniu korzonków lub stłuczeniach. Takie kompresy, rozgrzewając, skutecznie rozluźniają bolące mięśnie. Zabiegi warto wykonywać dwa lub trzy razy tygodniowo przez 10-12 dni.Nie powinno się ich stosować w okolicach serca. Nie są też zalecane kobietom w ciąży oraz chorym na nadczynność tarczycy. 

Kąpiel

Musi mieć temperaturę ok. 40°C - ciepło przyspiesza wchłanianie aktywnych składników i pobudza krążenie (nie jest jednak polecana osobom z problemami krążenia).Poprawia przemianę materii i działa przeciwzapalnie. Ale nie powinna trwać dłużej niż 20-25 minut. 

Masaż

Wykonuje się go, używając kremu borowinowego, który odmładza i nawilża skórę oraz oczyszcza organizm z toksyn. Taki relaksujący masaż wspomaga leczenie schorzeń mięśni, stawów i kości oraz łagodzi ból w stanach zapalnych.

Kuracja pitna

Jest zalecana przy przewlekłej nadkwaśności żołądka i dwunastnicy. W tym przypadku stosuje się borowinę sproszkowaną. Rozpuszcza się ją w wodzie destylowanej i filtruje. Roztwór skutecznie obniża ilość kwasu solnego.Zobacz także:

Spektakl o ludziach niedoskonałychStyl.pl