Kręgosłup. Co robić, gdy boli?
Ulgę w bólu przyniesie leżenie na plecach, ciepłe okłady i noszenie pasa ortopedycznego. Trzeba też codziennie ćwiczyć.
W fazie ostrego bólu leż na plecach
Połóż się na podłodze na plecach (np. na macie lub kocu). Nogi zegnij w kolanach pod kątem prostym i połóż swobodnie na krześle lub na dużej gumowej piłce. Po jakimś czasie zmień pozycję - dalej leż na plecach, nogi pozostają zgięte w kolanach, ale stopy swobodnie oprzyj o podłogę. W tej pozycji wsuń pod krzyż na wysokości odcinka lędźwiowego, nad pośladkami zwinięty ręcznik.
Odciąż kręgosłup na piłce olbrzymce
Jeśli masz dużą piłkę rehabilitacyjną, uklęknij i połóż się na niej obejmując ją rękoma. Spróbuj się odprężyć, oddychaj swobodnie przez 5 minut.
Trzy razy dziennie rób ciepły ziołowy kompres
Weź po 3 łyżki suszonych kwiatów rumianku, liści mięty, liści szałwii, ziela skrzypu polnego. Wymieszaj zioła i gotuj pod przykryciem w 2 szklankach wody. Po 10 minutach odcedź wywar. Ciepłe zioła przełóż na bawełnianą ściereczkę i przyłóż do miejsca bólu. Nakryj kompres folią i ręcznikiem, żeby nie tracił ciepła. Trzymaj 20 minut.
Kilka razy dziennie zrób masaż
Wymieszaj 2 łyżki oleju z łyżką świeżo startego na tarce imbiru. Wcieraj papkę w bolący krzyż kilka razy dziennie, lekko masując okrężnymi ruchami przez 5 minut.
Przed snem weź solankowa kąpiel
Do wanny wypełnionej ciepłą wodą (ok. 38°C) dodaj 1 kg soli uzdrowiskowej, np. bocheńskiej. Rozpuść sól. Możesz dodać 7 kropli olejku rozmarynowego lub goździkowego. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Jeśli sama nie dasz rady, poproś bliską osobę, aby podczas kąpieli wcierała solankę z kąpieli w bolący krzyż. Po kąpieli szybko połóż się do łóżka.
Noś pas ortopedyczny w ciągu dnia
Zapewni on stabilizację kręgosłupa i odciążenie napiętych mięśni, a także ogrzeje bolące miejsce. Uwaga! Noszenie pasa nie zastępuje rehabilitacji, którą trzeba kontynuować. Zaleca się również stosowanie pasa z umiarem (nie dłużej niż 4 godziny dziennie), by nie osłabić mięśni. Najlepiej zakładaj go wtedy, gdy planujesz intensywniejszy wysiłek, np. przyda się podczas wykonywania cięższych prac fizycznych, dźwiganiu lub dłuższym siedzeniu. Nie zakładaj pasa, gdy na skórze masz otwarte rany, otarcia lub gdy cierpisz na przewlekłe egzemy skórne lub masz alergię. Nie zakładaj go, po posmarowaniu się żelami rozgrzewającymi.
Dobre nawyki
Przy skłonności do wypadania dysku musisz zwrócić uwagę, jak wykonujesz codzienne czynności. Warto zerwać ze złymi nawykami, by nie ryzykować nawrotu dolegliwości. Postaraj się zapamiętać poniższe rady, bardzo przydatne w codziennym życiu.
Nigdy się nie garb, nie kul się, nie przesiaduj w pozycji półleżącej z przeprostem (nadmiernym wygięciem) w lędźwiach.
Siadaj na krześle lub fotelu z plecami wyprostowanymi, całe stopy postaw na podłodze. Łopatki oprzyj swobodnie, a pośladki dosuń maksymalnie do oparcia. Jeśli siedzisz dłużej, np. wieczorem oglądając ulubione seriale, rób sobie przerwy (np. podczas reklam). Wtedy ostrożnie wstań i poprzeciągaj się, albo przespaceruj po mieszkaniu.
Nigdy nie zawiązuj butów na stojąco. Ta pozycja bardzo obciąża kręgosłup lędźwiowy. Poza tym grozi utratą równowagi. Niekorzystne jest także siadanie na stołeczku i mocne pochylanie się do przodu. Przyklęknij na jedno kolano, opierając klatkę piersiową na kolanie nogi z wiązanym butem. Możesz też postawić nogę zgiętą w kolanie na stołeczku czy ławce i wtedy zawiązać sznurowadła. Nogę z zawiązywanym butem trzymaj na stołeczku także wtedy, gdy najlepiej jest ci zakładać buty na siedząco.
Zobacz także: