Ku pamięci

Jak to leciało? Znowu zapomniałaś. Zdarza się każdemu. Dlatego warto ćwiczyć umysł, by jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią, nie mieć problemów z koncentracją i ograniczyć ryzyko choroby Alzheimera. Koniec z lenistwem szarych komórek.

Taniec poprawia komunikację między neuronami
Taniec poprawia komunikację między neuronami123RF/PICSEL

Popraw pracę mózgu

Oto praktyczna ściągawka - lepiej ją wytnij i powieś w widocznym miejscu, żebyś nie zapomniała.

Mózg potrzebuje tlenu! Chodź na spacery lub gimnastykuj się. Zwiększysz w ten sposób cyrkulację krwi i dostarczysz tlen do mózgu.

Gimnastykuj umysł. Pamięć często nie jest słaba - tylko niewyćwiczona. Jeżeli ją bardzo rozleniwisz, możesz mieć trudności z zapamiętywaniem. Najlepsza dla naszej aktywności intelektualnej jest wszechstronna stymulacja mózgu. Rozwiązujesz krzyżówki? Świetnie, ale to za mało. Dołącz do tego jeszcze czytanie, układanie rymowanek, zapamiętywanie nowych wyrazów.

Poruszaj oczami, a właściwie przez 30 sekund wodź oczyma z jednej strony na drugą. Horyzontalne ruchy gałki ocznej ułatwiają współpracę prawej i lewej półkuli mózgu, a to usprawnia zdolność mózgu do zapamiętywania. Rób też gałką oczną ósemki - raz w jedną stronę, raz w drugą.

Zmieniaj swoje nawyki. Pod wpływem przyzwyczajeń zaczynasz działać mechanicznie, a nie kreatywnie. Dlatego szukaj nowych wyzwań. Zmieniaj drogę do domu, przestawiaj przedmioty w mieszkaniu czy korzystaj z innej ręki, np. myjąc zęby.

Tańcz! To też poprawia komunikację między neuronami.

Nakarm szare komórki

Orzechy włoskie, pieczywo pełnoziarniste, ryby morskie i jajka to produkty, których nie powinno zabraknąć w diecie na polepszenie pamięci. Pij też zieloną herbatę, kawę i miętę.

IK

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas