Kuracja doktora Maxa Gersona
Jej zwolennicy twierdzą, że jest dobra dla chorych i zdrowych, że że leczy nawet raka. Czy to prawda?
Kim był Max Gerson? Ten niemiecki lekarz z Wągrowca opracował swoją kurację w 1930 roku - początkowo tyko dla siebie, by pozbyć się ataków migreny. Potem wypróbował ją z dobrym skutkiem na pacjentach z gruźlicą skóry w Szpitalu Uniwersyteckim w Monachium. Na czym polegała...
...i skąd jego pomysł?
Gerson uważał, że przyczyną większości chorób są toksyny i niedobory żywieniowe. Dlatego serwował pacjentom głównie posiłki owocowo-warzywne, surowe i drobno utarte. Jeśli jarzyny gotowano, to bez dodatku wody: parowały w garnku we własnych sokach.
Chorzy pili też soki: pomarańczowy, grejpfrutowy, jabłkowy i marchwiowy w ilości aż 13 szklanek dziennie. Sporządzane były w specjalnym rozcieraczu, a nie w sokowirówce. Stosując taką dietę, Gerson wyciągnął z gruźlicy żonę laureata nagrody Nobla - Alberta Schweitzera. Jego córkę wyleczył z czyraczności, a samego Schweitzera z cukrzycy.
1938 roku Gerson wyemigrował do USA, gdzie nadal prowadził praktykę lekarską. Otworzył w San Diego w Kalifornii Instytut Gersona (który dziś prowadzi jego córka). W latach 40. ogłosił wyniki wyleczenia naturalnymi metodami 5 pacjentów cierpiących na raka. Określił go jako chorobę całego organizmu, a nie poszczególnych organów.
Kuracja antyrakowa
Gerson opisał przyczyny powstawania raka jako zespołu wyniszczenia tkanek wynikającego z zaburzenia równowagi sodowo-potasowej. Jego terapia antyrakowa opierała się więc na diecie bogatej w potas, ubogiej w sód, nie zawierała żadnych tłuszczów ani olejów i minimalną ilość białek zwierzęcych. Soki z surowych owoców i warzyw, a także wyciąg z surowej wątroby cielęcej przywracać miały zaburzone w chorobie nowotworowej funkcje wątroby, co m.in. hamowało proces rakowy. Gerson podawał również chorym preparaty jodu i niacyny (witaminy B3). Za konieczne uważał wykonywanie lewatyw z czarnej kawy w ilości pięciu dziennie.
Na "czarnej liście" Gersona było dużo atrakcyjnych smakowo produktów. Zakazywał solenia, białej mąki, oleju (można stosować wyłącznie olej lniany) i białego cukru, jedzenia ananasów i jagód, czekolady, ciastek, lodów, orzechów. Chorzy musieli też zrezygnować z ogórków, fasoli, ostrych przypraw, mięsa, masła, jaj, ryb, mleka i śmietany, grzybów. Nie wolno im było pić herbaty, alkoholu, kakao i kawy.
Uwaga! Skuteczność kuracji przeciwnowotworowej Gersona nie została potwierdzona w badaniach Narodowego Instytutu Raka USA. Według American Cancer Society, terapia nie ma podstaw naukowych i jest potencjalnie niebezpieczna. Mimo braku dowodów na działanie, wciąż ma wielu zwolenników.
Dieta dla zdrowych
Tu Gerson był mniej restrykcyjny: zalecał, aby trzy czwarte dziennego jadłospisu oparte było na wegetariańskiej żywności, a jedna czwarta na osobistych preferencjach. Soki owocowe i warzywne, "zupa Hipokratesa" (ramka), ziemniaki i płatki owsiane to podstawa odtrucia organizmu i nieodzowny warunek utrzymania zdrowia. Surowce muszą pochodzić z nieskażonych upraw ekologicznych. Ilość spożywanych potraw i soków powinna być możliwie największa, gdyż dieta jest niskokaloryczna.
Zalecane owoce: banany, melony, brzoskwinie, morele, czereśnie, wiśnie, papaja, grejpfruty, gruszki, pomarańcze, jabłka, porzeczki, mango, śliwki, mandarynki, winogrona i wszelkie warzywa (oprócz ogórków). Można jeść jako przekąskę chleb żytni pełnoziarnisty na zakwasie, odtłuszczony jogurt i twaróg. Ryż brązowy - tylko raz na tydzień. Słodzić brązowym cukrem, syropem klonowym i miodem.
Kilka przepisów dla zdrowia
Wszystkie pochodzą z wykładu Maxa Gersona wygłoszonego dla lekarzy w 1946 roku w San Diego.
Zapiekanka z ziemniaków: do naczynia ze szkła żaroodpornego kłaść warstwami pokrojone w plasterki: cebulę (na dno), ziemniaki, pomidory, cebulę, ziemniaki, pomidory i na samej górze cebulę. Zapiekać aż do zbrązowienia cebuli. Zapiekanka z dyni: dynię olbrzymią (podłużna, z żółtopomarańczowym miąższem) przeciąć na połowę, wyjąć pestki, zapiekać w piekarniku godzinę. Do tego sos pomidorowy.
Zapiekanka z bakłażanów: zdjąć skórkę, pokroić bakłażany w centymetrowe plastry, układać warstwami: cebula, bakłażany, pomidory, cebula, bakłażany, pomidory, cebula. Zapiec w piekarniku.
Przepis na twaróg odtłuszczony: zamknięte opakowanie odtłuszczonego mleka wstawić rano do garnka wypełnionego w 3/4 wodą. Podgrzać na gazie do temperatury poniżej 49°C (wyższe temperatury spowodują zniszczenie enzymów), odstawić. Po paru godzinach i na noc znów podgrzać. Po 24-28 godzinach powstanie serwatka, którą należy przelać przez płótno na sitku. Twaróg wstawić do lodówki. Zostawić trochę serwatki, by nie wysychał. Twaróg można wymieszać z jogurtem na sos do sałatek, jeść z pomidorami lub z sałatą.
Lecznicze przeciery
Przecier jabłkowy: Pomaga przy biegunce i niestrawności. Jabłka pokrojone i oczyszczone z gniazd nasiennych zalać do 3/4 wysokości wodą w garnku. Doprowadzić pod przykryciem do wrzenia, zmniejszyć ogień i chwilę pogotować na małym ogniu. Przepuścić przez ręczny młynek lub zmiksować.
Przecier marchwiowo-jabłkowy. Wzmacnia odporność i pracę mózgu - poprawia koncentrację i zapamiętywanie, przeciwdziała depresji. Przygotować przecier z 5 jabłek, pod koniec gotowania dodać 3 surowe starte marchewki, kilka łyżek soku pomarańczowego i łyżkę rodzynek (idealny na deser lub na II śniadanie dla dzieci.
"Żelazne" posiłki
Co musi znaleźć się w jadłospisie?
Śniadanie: 1 szklanka soku, płatki owsiane, duszone owoce.
Obiad: surówka, 1 szklanka ciepłej zupy, 1 szklanka soku, duży pieczony ziemniak, jarzyny duszone (na jednym talerzu można też podać np. sałatkę ziemniaczaną, buraki z musem jabłkowym na ciepło).
Deser: duszone lub surowe owoce.
Kolacja: surówka, 1 szklanka ciepłej zupy, 1 szklanka soku, duży pieczony ziemniak, jarzyny duszone (2 rodzaje). Uwaga: w ciągu dnia wypijamy dodatkowo 12 szklanek soku.
Przepis na owsiankę: pół szklanki płatków owsianych zalać szklanką wrzątku. Zagotować, zmniejszyć ogień, częściowo przykryć pokrywką i gotować 10 minut (płatki powinny przedtem moczyć się ok. 8 godzin).
Zupa Hipokratesa: 1 seler korzeniowy, 1 korzeń pietruszki, 2 małe pory (lub cebule), kilka ząbków czosnku, pół pęczka natki, 70 dag lub więcej pomidorów i 50 dag ziemniaków wyszorować i grubo pokroić (nie obierać!). Zalać wodą w garnku 2-litrowym tak, aby tylko zakryła jarzyny, gotować na małym ogniu 2,5-3 godziny. Przepuścić przez młynek lub zmiksować.
Sokowy maraton - podstawa detoksu
Za optymalną dzienną ilość soku dr Gerson uważał 13 szklanek po 250 ml (w sumie zużywamy ok. 7,5 kg warzyw i owoców). Soki pijemy co godzinę od 8 rano do 20 wieczorem. Uwaga! Trzeba pić je świeże (nie z puszek ani kartoników), tuż po przygotowaniu, bo enzymy pod wpływem tlenu, światła i temperatury w ciągu pół godziny tracą do 60 proc. aktywności. Sok pomarańczowy - 1 szklanka na śniadanie.
Sok jabłkowo-marchwiowy - 4 szklanki dziennie. Sok z zielonych części roślin (młode liście buraczane, sałata, rukiew wodna, 1/4 zielonej papryki) - 4 szklanki dziennie. Oprócz tego popijamy sok winogronowy, grejpfrutowy, jabłkowy i pomidorowy. Z wody, herbaty i kawy - rezygnujemy, gdyż woda pita z sokami powoduje wzdęcia i kłopoty trawienne. Na noc można przygotować sobie słaby napar miętowy.