Lecznicza moc czarnego bzu

Z babcinej apteki.

Czarny bez na zdrowe konfitury i nalewki
Czarny bez na zdrowe konfitury i nalewki123RF/PICSEL

Nigdy nie jedz owoców czarnego bzu na surowo. Muszą być najpierw poddane obróbce termicznej. Surowe zawierają toksyczną sambunigrynę, która może spowodować biegunkę.

 Konfitura kontra wzdęcia

Do garnka wsyp kilogram owoców, dodaj 4 jabłka (kawałki), 2,5 szklanki brązowego cukru i sok z 2 cytryn. Podgrzewaj, aż zacznie bulgotać. Zmniejsz ogień, wlej sok z cytryny i smaż, aż zmniejszy objętość o 2/3 i zgęstnieje. Przełóż do słoików i pasteryzuj. Jedz jak lekarstwo łyżeczką albo dodawaj do naleśników i kanapek. Owoc czarnego bzu to źródło flawonoidów, witamin A i C, steroli oraz makroi mikroelementów. Przyspiesza trawienie i lekko przeczyszcza. Pomaga pozbyć się zgagi oraz wzdęć. Reguluje pracę nerek, zapobiegając zastojom limfy.

 Nalewka na przeziębienie oraz lepszą odporność

Działa napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Pijąc 50 ml nalewki dziennie, zwiększysz zdolności samouzdrawiające organizmu. Kilo owoców zalej litrem spirytusu. Odstaw na miesiąc w ciepłe, ciemne miejsce, a potem przefiltruj. Z 1/2 litra wrzątku i szklanki cukru zrób syrop i wlej do nalewki. Szczelnie zamknij. Po tygodniu przefiltruj przez gazę i przelej do butelek. W razie infekcji popijaj nawet 2-3 razy dziennie, po łyżce.

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas