Lek czy suplement?

Anie jednych ani drugich nie należy łykać „ot, tak sobie”.

Problematyczna jest jakość suplementów
Problematyczna jest jakość suplementów123RF/PICSEL

W aptekach obok leków mamy do wyboru mnóstwo suplementów diety. Niektóre są dostępne również w supermarketach.

Czym suplementy różnią od leków i czy zawsze są korzystne dla zdrowia? Lekarstwa zawierają składniki zapobiegające schorzeniom albo leczące konkretną chorobę. Przywracają lub modyfikują fizjologiczne funkcje organizmu. Wiele z nich jest dostępnych tylko na receptę. Nim trafią do apteki, przechodzą bardzo szczegółowe badania, na podstawie których Ministerstwo Zdrowia dopuszcza je do obrotu. A dodatkowo są kontrolowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Suplementy diety to źródło składników odżywczych, uzupełniających codzienny jadłospis. Mogą zawierać witaminy, minerały, ekstrakty roślinne, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik, prebiotyki i probiotyki itp. Nie leczą i nie zapobiegają chorobom, wbrew temu, co sugerują reklamy.

A jednak, według sondażu przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research, zażywa je aż 72 proc. Polaków! Tylko 17 proc. z nich radzi się w tej sprawie lekarza lub farmaceuty. Na ogół suplementy mają korzystny wpływ na zdrowie, jednak w przypadku, gdy zażywamy jakieś leki, mogą nasilić lub zmniejszyć ich działanie, a nawet wywołać groźne dolegliwości, np. zasłabnięcia u leczących się na nadciśnienie.

Właśnie dlatego zawsze warto poradzić się specjalisty. Problematyczna jest i jakość suplementów, zwłaszcza kupionych za pośrednictwem internetu. Producenci nie muszą przeprowadzać badań potwierdzających skład tych środków, urzędy zaś badają je dopiero wtedy, gdy są dostępne na rynku, przy czym te nabywane przez internet praktycznie pozostają poza kontrolą. Możemy zatem trafić na preparat nieprzebadany przez nikogo, który wywrze szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Kupujmy więc jedynie takie, które uzyskały akceptację Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) albo Instytutu Żywności i Żywienia. Łatwo to sprawdzić na stronie prowadzonej przez GIS: rejestrzp.gis.gov.pl.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas