Lekarstwa na bezsenność
Te domowe metody zapewnią ci spokojną noc.
Wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego
(Valeriana officinalis), potocznie zwanego walerianą, to substancja o silnym działaniu uspokajającym, nieoceniona w walce z nerwicą powodującą problemy ze snem.
Redukuje palpitacje serca i ataki paniki, zawroty głowy, pocenie się, drżenie rąk. Obniża ciśnienie krwi. Rozluźnia napięte stresem mięśnie, pomaga pozbyć się obsesyjnych myśli. Skraca czas zasypiania, a przedłuża fazę snu REM, niezbędną dla sprawnego funkcjonowania mózgu.
Jak go stosować?
Najlepsze działanie mają preparaty ze świeżego korzenia kozłka, zwłaszcza wyciągi na bazie alkoholu. W pierwszym roku życia ziela wykopać należy je jesienią (lub wiosną następnego roku). Korzenie suszyć w miejscu ocienionym i przewiewnym, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C, bo przy wyższej jego związki lecznicze łatwo ulegają rozkładowi. Dlatego zdarza się,że pochodzące z niesprawdzonych źródeł preparaty z kozłka nie są wystarczająco skuteczne.
Przepis na uspokajającą, nasenną nalewkę: do butelki z ciemnego szkła wsyp po 2 łyżki rozdrobnionego korzenia i kłączy kozłka. Zalej szklanką spirytusu, po tygodniu przecedź. Pij przez 3 dni trzy razy dziennie po 10 kropli. Potem zrób 2 tygodnie przerwy. Przedawkowanie nalewki może skutkować bólem głowy. W aptekach kozłek dostępny jest w formie tabletek, herbatek, wyciągów i nalewek (krople walerianowe) lub mieszanek ziołowych.
Nasenne przekąski
Pusty żołądek utrudnia zasypianie. Dlatego godzinę przed snem zjedz lekką przekąskę z produktami, które podniosą w organizmie poziom regulującej rytm okołodobowy melatoniny. Zalecane są: warzywa i owoce, zwłaszcza pestki dyni, nasiona słonecznika i banany, ciepłe mleko, muesli i owsianka z mlekiem, sok z wiśni. Możesz też zjeść chlebek chrupki z masłem orzechowym lub kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z mięsem z indyka czy żółtym serem.
Herbatki ziołowe
Z serdecznikiem. Wymieszaj równe ilości rozdrobnionego korzenia kozłka, ziela serdecznika, liści mięty, liści szałwii i melisy. Półtorej łyżki mieszanki zalej w termosie 2 szklankami wrzącej wody. Zamknij termos, odstaw na godzinę. Pij pół szklanki dwa razy dziennie.
Z lipą. Zmieszaj po 20 g kwiatów lipy, korzeni kozłka i liści melisy. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, parz pod przykryciem 15 minut. Odstaw na 10 minut, przecedź. Pij 1/3 szklanki trzy razy dziennie po posiłkach.
Z nagietkiem. Wymieszaj po 20 g melisy i ziela krwawnika oraz po 10 g liści pokrzywy, kwiatów nagietka, rozdrobnionego korzenia arcydzięgla i kozłka oraz rozgniecionych owoców kopru włoskiego. Półtorej łyżki ziół zalej w termosie 2 szklankami wrzątku. Zamknij termos, odstaw na godzinę. Pij po pół szklanki trzy razy dziennie.
Aromaterapia
Polecane olejki nasenne: z lawendy, rumianku i pomarańczy.
Kąpiel: wlej do wanny 5-8 kropli olejku. Kąp się 15 minut.
Masaż: posmaruj dłonie oliwką kosmetyczną, skrop niewielką ilością olejku. Wymasuj ciało.
Kominek aromatyczny: zapal w sypialni na 15 minut przed snem (nie zapomnij zgasić!).
Na specjalne okazje
W okresie menopauzalnym. Wymieszaj 60 g korzenia kozłka lekarskiego, po 30 g liści mięty i melisy, po 15 g koszyczków rumianku i kwiatów głogu. Łyżkę ziół parz 15 minut w szklance wrzątku. Pij dwa razy dziennie.
Przed ważnym wydarzeniem. Godna polecenia jest mieszanka z zielnika bonifratrów: ziele melisy, marzanki, nostrzyka, serdecznika, korzeń kozłka, szyszki chmielu, ziele dziurawca, bylicy pospolitej, kwiat wrzosu, pierwiosnka i bzu czarnego. Zioła zmieszaj w równych ilościach, parz 1 łyżeczkę na szklankę wody. Pij filiżankę przed snem.
Sposoby ludowe
Herbatka jabłkowa z suszonych skórek jabłka, najlepiej renety: łyżkę skórek ugotuj w 2 filiżankach wody, odcedź, osłodź miodem. Pij szklankę przed snem.
Wywar z sałaty: Gotuj 2 liście sałaty w szklance wody przez 3 minuty. Podziel wywar na dwie porcje. Jedną wypij po południu, drugą - tuż przed snem.
Koper na winie: Gotuj 5 minut łyżkę kwiatów, liści i nasion kopru włoskiego w szklance czerwonego wina. Odsącz, zaparz w filiżance wrzątku. Wypij ciepły napój na godzinę przed snem.
Okład z kapusty: Odetnij 2 liście białej kapusty, wykrój żyłę główną. Rozmagluj wałkiem, aż puszczą sok. Przyłóż na noc do karku, zabezpieczając ceratką.