Remedium na ból głowy, rozdrażnienie, a nawet... lęk i depresję
Boli cię głowa, kiepsko się czujesz, wszystko cię irytuje i nie masz na nic siły ani ochoty, a ta jedna osoba zaleca, byś napił/a się wody. Prawdopodobnie przewracasz na nią oczami i machasz ręką. A co, jeśli istnieją naukowe dowody na to, że prawdopodobnie właśnie szklanka wody może być remedium na ból głowy, ale nawet na ... stany lękowe i depresję?

Wszystko, tylko nie woda
Gdy narzekamy na ból głowy, kiepskie samopoczucie i ogólne rozbicie nie lubimy słyszeć pytań o to, czy dostarczyliśmy ciału odpowiednią dawkę ruchu ani o to, czy i ile zjedliśmy. Wyjątkowo mocnym zirytowaniem większość z nas reaguje na pytanie “Czy piłaś/eś dziś wystarczająco dużo wody?”. Dlaczego? Bo większość z nas funkcjonuje w stanie przynajmniej niewielkiego odwodnienia. Nie lubimy wody, zapominamy o systematycznym jej piciu, pomijamy to, jak ważna jest dla naszego zdrowia i samopoczucia. A przecież w dużej części składamy się z wody, jej niedobór więc - co oczywiste - będzie rzutował na wiele spraw. Oprócz dokuczliwego “ćmienia” w głowie, skutki odwodnienia mogą być naprawdę poważne. W skrajnych przypadkach zagrażają życiu, więc dobrym pomysłem byłoby wzięcie do serca rady zatroskanego przyjaciela czy partnera, który proponuje szklankę wody jako remedium na nasze słabe samopoczucie. A naukowcy właśnie odkryli, że odpowiedni poziom nawodnienia może być nawet czymś w rodzaju tarczy przed stanami lękowymi i depresją.
Zobacz również:
Więcej wody, mniej lęku
Poważne odwodnienie prowadzi do majaczenia, dezorientacji, utraty przytomności, a nawet upośledzenia funkcji najważniejszych narządów. To stan, który wymaga interwencji lekarskiej. Jednak nawet niewielkie odwodnienie powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Niestety nauczyliśmy się je ignorować lub leczyć wszelkiego rodzaju tabletkami i suplementami. A w wielu przypadkach wystarczyłoby... pić więcej wody. Drażliwość, zmęczenie, obniżenie funkcji poznawczych i sprawności fizycznej - brzmi jak zwyczajny “słaby dzień”, a to wołanie naszego organizmu o wodę. Oprócz tych ściśle fizycznych, odczuwalnych efektów, delikatne odwodnienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Badanie hiszpańskich naukowców opublikowane na łamach Nutrients wykonane na 65 studentach wykazało korelację pomiędzy niewielkim odwodnieniem a stanem lękowym. 90 proc. uczestników badania nie uzupełniało wody, którą utracili w ciągu dnia. W stanie lekkiego odwodnienia wskazywali poziom swojego lęku, który wynosił powyżej 90 percentyla oraz powyżej 85 percentyla. U osób nawodnionych wskaźniki wyraźnie wskazywały, że poziom lęku był znacząco mniejszy, co potwierdza tezę, że to, ile pijemy wody w ciągu dnia, ma bezpośredni wpływ na wystąpienie i odczuwanie przez nas lęku.
Im więcej wody, tym mniejsze ryzyko depresji

W innym badaniu, opublikowanym na łamach World Journal of Psychiatry, tym razem przebadano ponad 3 tys. uczestników, by ponownie wykazać, że poziom nawodnienia jest bezpośrednio skorelowany z wystąpieniem stanów lękowych, ale także... depresji. Uczestników podzielono na trzy grupy: pierwsza piła mniej niż dwie szklanki wody dziennie, druga grupa piła 2 do 5 szklanek dziennie i trzecia ponad 5 szklanek dziennie. Wykazano odwrotną zależność pomiędzy piciem wody a depresją, a więc: im bardziej jesteśmy nawodnieni, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji. Nie bez powodu od lat słyszy się, że optymalne dzienne spożycie wody to przynajmniej 1,5 l , czyli te 5-6 szklanek dziennie będzie w zupełności wystarczające, aby uniknąć:
- Uciążliwych bólów głowy
- Osłabienia
- Pogorszenia koncentracji
- Złego samopoczucia
- Zmniejszonej wydajności
- Depresji i lęku
Aby ułatwić sobie codzienne nawodnienie, można ściągnąć którąś z dostępnych za darmo aplikacji na telefon, która będzie przypominała o piciu wody i robiła bilans każdego dnia. Warto także wyrobić sobie nawyk, by przed śniadaniem i poranną filiżanką kawy wypić duszkiem szklankę wody tuż po wstaniu z łóżka. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać.
Badania:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6147771/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10781082/