Lot pełen niespodzianek?
Nawet nowoczesny, luksusowy samolot nie daje gwarancji, że nie odczujesz przykrych skutków turbulencji.
Może też zdarzyć się nagłe załamanie zdrowia z innych, związanych z lotem powodów. Jak mu zapobiec?
1. Błędnik szaleje!
Zaburzenia w jego pracy wywołują nudności, wymioty, szum w uszach, duszności, ślinotok. By ich uniknąć, usiądź tam, gdzie najmniej kołysze, czyli w środku samolotu, blisko skrzydeł. Lecąc, nie wyglądaj za okno, nie czytaj. Skup się na rozmowie lub słuchaniu muzyki czy audiobooka z zamkniętymi oczami.
W aptece możesz kupić bez recepty leki z grupy antyhistaminowych lub naturalnych (np. Cocculine z kłącza imbiru, który łagodzi objawy związane z nudnościami i zawrotami głowy). Leki są dostępne w postaci tabletek, gum, syropów. Możesz też profilaktycznie zażyć tabletkę Aviomarinu.
2. Cabin Fever - napad panicznego lęku
Powoduje go zamknięcie w ciasnym pomieszczeniu. Napad paniki (klaustrofobia) objawia się m.in. kołataniem serca, dreszczami zimna i gorąca, uczuciem dławienia się, przyspieszonym tętnem, problemami oddechowymi, zimnym potem. Jeśli miewasz takie ataki, konieczne jest leczenie.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga na zawsze uporać się z lękiem przed lataniem. Jeśli zaś atak pojawia się pierwszy raz, uspokój oddech. Patrz w jeden punkt. Gdy objawy paniki ustaną, skup się np. na rozmowie z sąsiadem.
3. Ból, zatkane uszy
Ich sprawcą jest zmiana ciśnienia, np. podczas startu czy lądowania. Wtedy przełykaj ślinę albo żuj gumę. Ciśnienie w uchu zwiększysz też, ssąc kwaśny cukierek. W razie nagłego bólu uszu i zatok zapuść zwykłe krople do nosa, obkurczające naczynia. Kup też w aptece specjalne zatyczki do uszu (do samolotu) i włóż je na początku lotu.
4. Hiperwentylacja
To szybkie, płytkie oddychanie, związane nie tylko z lękiem, ale czasami także z chorobami płuc, serca, astmą, gorączką, kwasicą metaboliczną. Chorobom tym może towarzyszyć utrata tlenu i zbyt mała zawartość dwutlenku węgla we krwi. Może dojść do zaburzeń widzenia, zawrotów głowy, omdlenia.
W przypadku hiperwentylacji zwolnij oddech. Stężenie dwutlenku węgla zwiększysz, oddychając do papierowej torebki (nie dopuścisz do utraty przytomności). Aby zapobiec napadom, warto ćwiczyć jogę lub medytować (uczy to kontroli oddechu). Jeśli zaś to Ty będziesz musiała pomóc omdlewającej osobie, zrób jej sztuczne oddychanie.
5. Zapalenie żyły, zakrzepica
Już 5-godzinny lot zwiększa ryzyko zakrzepicy. O zgonach nią wywołanych (podczas lotu lub później) słyszymy co jakiś czas. Długie unieruchomienie grozi bowiem zatorem płuc lub udarem mózgu. Sygnał alarmowy? Ból, drętwienie nogi. By zapobiec niedokrwieniu, zmieniaj położenie kończyn.
Co 1,5 godziny przejdź się po samolocie, przeciągnij się mocno, zrób kilka przysiadów, unieś kolana. Od dawna masz problemy z układem krążenia? Przed podróżą idź do lekarza. Może być konieczne zażycie leków przeciwzakrzepowych. Do samolotu włóż luźne spodnie i uciskające łydkę podkolanówki lub specjalne getry. Gdy lot ma być długi, zdejmij buty i włóż skarpetki masujące.
Ćwicz na siedząco!
Poniższe proste ćwiczenia możesz robić nawet wtedy, gdy masz zapięte pasy.W ten sposób szybko pobudzisz krążenie krwi i limfy i zapobiegniesz drętwieniom.
Skłony. Rozstaw nogi, zrób wdech, pochyl się w przód, by głowa znalazła się między nogami. Wytrzymaj w tej pozycji, licząc do 5 i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 7 razy.
Złącz stopy i uda razem. Wyprostuj nogi, jednocześnie spleć palce dłoni razem i mocno wyciągnij je przed siebie. Utrzymaj, licząc do pięciu, i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 7 razy.
Pochyl głowę do przodu, unieś ją i opuść. Pochylaj ją na boki.
Rób ćwiczenia izometryczne. Zaciskaj pięść (np. na piłeczce) i rozluźniaj palce. Podobnie napinaj i rozluźniaj stopy.