Lwia paszcza - piękne kwiaty o cudownych właściwościach
Odtruwa, wspomaga leczenie prostaty, reumatyzmu.
Kolorowe kwiaty są ozdobą wielu przydomowych rabat, ogródków i miejskich klombów. Ale lwia paszcza ma także właściwości lecznicze, które rzadko kto zna.
Skąd pochodzi?
Ojczyzną lwiej paszczy jest Europa Południowa i północna Afryka, czyli obszar basenu Morza Śródziemnego. Spotkamy ją także rosnącą dziko w Azji Mniejszej.
Co zawiera?
Antocyjany, flawonoidy, fenolokwasy, olejki eteryczne, sole mineralne - to tylko niektóre cenne składniki kwiatów. W nasionach znajduje się cenny olej bogaty w NNKT. Oprócz nasion, surowcem zielarskim są kwiaty i kwitnące ziele.
Na co pomaga?
Napary i odwary z lwiej paszczy mają działanie moczopędne, oczyszczające i przeciwzapalne. Zaleca się je w kamicy moczowej oraz w infekcjach układu moczowego. Lwią paszczę stosuje się także przy przeroście prostaty. Wspomaga też leczenie artretyzmu i reumatyzmu.
Napar przygotujesz z 2 łyżeczek sproszkowanej lwiej paszczy oraz szklanki wrzątku. Po zaparzeniu i ostygnięciu pij napar małymi porcjami kilka razy dziennie w ciągu dnia, maksymalnie 2 szklanki naparu na dzień.
Napar ma także działanie przeciwbólowe, w naturalny sposób obniża gorączkę. Na bolące stawy warto przygotować okład ze świeżych kwiatów. Dwie garści zalej szklanką wrzątku, po 30 min nasącz naparem gazę i przyłóż ją na bolące miejsce.
Zobacz także: