Makarony gryczane. Czy warto je jeść?
Szukasz alternatywy dla popularnych makaronów pszennych? Sprawdź, jakie właściwości mają makarony gryczane. Czy warto wprowadzać je do swojej diety i które z nich wybrać?
Gryka jest niezwykle cenionym przez dietetyków produktem. Zawiera sporo cennych białek, znaczne ilości błonnika pokarmowego, a także witaminy z grupy B oraz minerały (fosfor i potas).
To niskokaloryczny pokarm, który nie zawiera glutenu, korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi i jest ceniony w profilaktyce miażdżycy i chorób serca. Dzięki zawartości lecytyny doskonale wspiera pracę mózgu, poprawia pamięć i nastrój.
Mimo tych zalet wprowadzenie kaszy gryczanej do codziennego menu wielu osobom przychodzi z trudem i nie należy ona do najpopularniejszych dań (choć wraz z modą na zdrowe odżywianie zainteresowanie tym produktem rośnie).
A może makaron?
Dania z makaronów są popularne, lubiane i proste w przygotowaniu. Czy zastąpienie makaronów pszennych makaronami gryczanymi może być sposobem na wprowadzenie tego produktu do diety?
Makaron gryczany, wytworzony całkowicie z mąki gryczanej, jest niskokaloryczny i ma takie zalety jak kasza gryczana. Jest uważany za najzdrowszy rodzaj makaronu.
Jeżeli zależy nam na całkowitej bezglutenowości produktu, należy dokładnie sprawdzić informacje na etykiecie. Makaron gryczany może być skażony śladowymi ilościami glutenu na linii produkcyjnej.
Indeks glikemiczny ugotowanego makaronu gryczanego to 55, co oznacza, że mogą rozważyć osoby odchudzające się i chorujące na cukrzycę.
Na rynku dostępny jest w formach takich jak tradycyjne makarony: spaghetti, wstążki, świderki itp. Mają one charakterystyczny dla kaszy gryczanej posmak.
Łagodniejszy smak i delikatną konsystencję mają stosowane w kuchni japońskiej makarony typu soba, składające się w 80 proc. z mąki gryczanej i w 20 z mąki pszennej.