Reklama

Maść nagietkowa i jej właściwości. Ma zbawienny wpływ na skórę

Maść nagietkowa została doceniona wiele lat temu. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a ma niezwykłe właściwości. Zbawiennie działa na skórę i skutecznie ją regeneruje. Nic więc dziwnego, że jest stosowana przez wiele osób. Na co pomaga maść nagietkowa?

Jakie właściwości ma nagietek?

Surowcem leczniczym wykorzystywanym w przemyśle farmaceutycznym są kwiaty nagietka, które wykazują właściwości ograniczające rozwój stanów zapalnych, a także działają antybiotycznie. Zawierają m.in. karotenoidy i flawonoidy. To właśnie na ich bazie jest przygotowywana maść nagietkowa przeznaczona do stosowania bezpośrednio na skórę. 

Poza tym ten surowiec dość często jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. 

Zobacz także: Sól bocheńska. Leczniczy skarb pełen minerałów kupisz w aptece za grosze

Reklama

Warto zaznaczyć, że sporą popularnością cieszą się również różnego rodzaju napary na bazie nagietka. Wiele osób stosuje je, by złagodzić m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Na co stosować maść nagietkową?

Maść nagietkowa wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, a więc idealnie sprawdza się w przypadku drobnych skaleczeń, podrażnień oraz oparzeń słonecznych. Poza tym przyspiesza proces gojenia, łagodzi stany zapalne i regeneruje skórę. 

Zobacz także: Mleko z "kotków" to płynne złoto. Rozprawi się z grypą i katarem

Zaleca się stosować maść nagietkową m.in. w przypadku wyprysków alergicznych, egzemy, trądziku, otarć i odleżyn. Ten apteczny wyrób skutecznie radzi sobie również z suchą skórą na łokciach i piętach oraz zrogowaceniem w obrębie mieszków włosowych. 

Do zalet maści nagietkowej zalicza się nie tylko jej właściwości, ale także cenę. Ten preparat można kupić w aptece za zaledwie kilka złotych. 

Czy każdy może stosować maść nagietkową?

Chociaż maść nagietkowa wykazuje liczne właściwości, które korzystnie wpływają na skórę, to przed jej zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową. 

Zobacz także: Kawa z kurkumą. Jak działa na organizm?

Maść nagietkowa może prowadzić do reakcji alergicznych, dlatego też przed zastosowaniem na skórę zmienioną chorobowo najlepiej zaaplikować odrobinę w miejscu niedotkniętym żadnymi zmianami. Następnie należy obserwować, czy maść nie wywołała niepożądanych skutków ubocznych. Należy pamiętać, by nie stosować maści nagietkowej na otwarte rany. 

Poza tym kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed zastosowaniem jej na skórę powinny skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. 

***


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy