Reklama

Kawa z kurkumą. Jak działa na organizm?

Nowa moda czy napój, który rzeczywiście ma prozdrowotne właściwości? Kawa z dodatkiem kurkumy staje się coraz popularniejsza. Apetyczne "złote latte" pojawia się na wielu instagramowych profilach, jako idealny napój na mroźne zimowe poranki. Ma nie tylko rozgrzewać i pobudzać, ale też korzystnie wpływać na stan zdrowia. Czy warto pić kawę z kurkumą? Wyjaśniamy!


Kurkuma i jej właściwości. Dlaczego stała się tak popularna?

Kurkuma to przyprawa wytwarzana ze zmielonej bulwy ostryżu długiego. Jest chętnie dodawana do dań mięsnych i wegetariańskich, wchodzi też w skład popularnych mieszanek przypraw takich jak curry czy garam masala. Jest także chętnie dodawana do napojów. Ogromną popularnością zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym cieszy się tzw. "złote mleko", przygotowywane z mleka z dodatkiem kurkumy.

Reklama

Wiele osób stosuje kurkumę w kuchni ze względu na jej aromat i właściwości smakowe. Ale zainteresowaniem naukowców już od dłuższego czasu cieszy się kurkumina, substancja zawarta w kurkuminie. Badania nad zdrowotnymi właściwościami kurkuminy trwają od wielu lat i okazuje się, że może mieć ona korzystny wpływ na zdrowie.

Kurkumina jest silnym antyoksydantem, o oznacza, że redukuje negatywne działanie wolnych rodników na organizm. Ma właściwości przeciwzapalne i doskonale sprawdza się w profilaktyce chorób, których przyczyną jest przewlekły stan zapalny w organizmie.

Kurkumina wykorzystywana jest w łagodzeniu dolegliwości bólowych stanów zapalnych stawów. Dobrze działa na przewód pokarmowy, wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom, łagodzi stany zapalne jelit. Działa też przeciwmiażdżycowo, wspomaga obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL. Kurkumina jest też wskazana w profilaktyce zawału serca oraz jako środek wspomagający w leczeniu cukrzycy typu 2.

Czytaj też: Menengic. Idealny zamiennik kawy 

Kawa z kurkumą. Czy to najlepsze połączenie?

Mimo, że kurkumina ma szereg prozdrowotnych właściwości i kurkumę niewątpliwie warto włączyć do swojej diety, jej oddziaływanie na organizm jest ograniczone ze względu na słabą biodostępność. Innymi słowy kurkumina słabo wchłania się z przewodu pokarmowego. Kawa, która ma kwaśny odczyn, jeszcze bardziej osłabia wchłanialność kurkuminy. 

Kawa z kurkumą może być zatem pobudzającym i rozgrzewającym napojem, ale nie jest optymalnym sposobem na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości kurkuminy. Na szczęście istnieją dodatki, które mogą nieco poprawić przyswajalność kurkuminy z takiego napoju. Osoby, które pokochały smak kawy z kurkumą, powinny rozważyć włączenie ich do swojego ulubionego przepisu na "złotą kawę".

Czytaj też: Kawa z mlekiem czy bez?

Kawa z kurkumą. Co jeszcze warto dodać?

Wchłanialność kurkuminy z przygotowywanego napoju podniosą przede wszystkim dwa składniki: dodatek tłuszczu i piperyna (zawarta w pieprzu). Dlatego kawę warto jest przygotowywać z dodatkiem mleka lub śmietanki, a także wzbogacić ją szczyptą pieprzu.

Inne dodatki, które podniosą zarówno smakowe jak i zdrowotne właściwości napoju a także nadadzą mu niepowtarzalny aromat to:

  • Cynamon
  • Imbir
  • Goździki
  • Kardamon
  • Miód

Kawa z kurkumą. Przepis

Przygotowanie kawy z kurkumą jest niezwykle proste. Każdy może też eksperymentować ze składnikami, aby uzyskać napój o smaku i aromacie trafiającym idealnie w jego gusta.

Składniki:

  • Filiżanka espresso
  • Szklanka mleka
  • 1/3 łyżeczki kurkumy
  • Szczypta pieprzu
  • Szczypta cynamonu
  • Miód do smaku

Mleko z dodatkiem przypraw doprowadzamy do wrzenia w małym rondelku. Wlewamy do espresso i doprawiamy do smaku miodem. Opcjonalnie: mleko przed dodaniem do kawy można spienić spieniaczką do mleka.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy