Reklama

Sól bocheńska. Leczniczy skarb pełen minerałów kupisz w aptece za grosze

Sól bocheńska nie przez przypadek nazywana jest białym złotem. Jej korzystne oddziaływanie na organizm może być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń, a także w pielęgnacji urody. Sól bocheńska jest tania (ok. kilkanaście zł za kilogram) i łatwa do zastosowania w warunkach domowych. Jakie są jej właściwości i jak jej używać? Wyjaśniamy!

Co to jest sól bocheńska?

To sól jodkowo- bromowa wydobywana ze złóż w okolicach Bochni (stąd nazwa). Sól bocheńska jest niezwykle bogata w minerały między innymi: jod, brom, wapń, magnez, chlorki, żelazo sód. Uważana jest za sól leczniczą i od dawna wykorzystywana jest w lecznictwie uzdrowiskowym, odnowie biologicznej i rehabilitacji. Obecnie jej właściwościami interesuje się także przemysł kosmetyczny, ponieważ właściwości soli okazały się także niezwykle cenne w pielęgnacji urody. Bez problemu można ją także wykorzystać w domowej pielęgnacji.

Sól bocheńska: Na co stosować?

Sól bocheńska jest zalecana w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Są to miedzy innymi:

Reklama
  • Schorzenia reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien, zapalenie korzonków nerwowych),
  • Rekonwalescencja po urazach,
  • Choroby przemiany materii,
  • Niedoczynność tarczycy,
  • Schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, trądzik),
  • Schorzenia układu oddechowego,
  • Schorzenia ginekologiczne (zapalenie przydatków),
  • Zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn,
  • Problemy z zatokami,
  • Stany zmęczenia i osłabienia.

Używa się jej także dla ogólnej poprawy kondycji organizmu.

Zobacz też: Wykonuj kilka razy dziennie. Zapomnisz o "chomiczkach" i drugim podbródku

Sól bocheńska: Jak działa?

Bogata w minerały sól bocheńska ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Systematyczne stosowanie kąpieli solankowych wpływa uspokajająco na układ nerwowy, rozgrzewa organizm i pobudza procesy biochemiczne. Działa przeciwbólowo, normalizuje układ przysadka-nadnercza.

Poprawia stan skóry i pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych.

Sól bocheńska: Jak stosować?

Kąpiele. Najpopularniejszym sposobem stosowania soli bocheńskiej są kąpiele solankowe. Temperatura wody powinna wynosić 36 st. C, a zalecane stężenie soli to 1-3 proc., przy czym kurację powinno zaczynać się od stężeń niższych i stopniowo je zwiększać. Kąpiel powinna trwać około 15 minut.

Taka kąpiel ma silna działanie rozgrzewające. Naskórek ulega zmiękczeniu, co umożliwia przenikanie minerałów do organizmu. Po kąpieli należy spłukać skórę czystą wodą i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Kurację należy stosować systematycznie nawet przez kilka miesięcy. Optymalna częstotliwość to 2—3 razy w tygodniu.

Czytaj też: Kąpiel w soli. Pomaga na stawy, leczy skórę i koi nerwy

Inhalacje. W chorobach dróg oddechowych i zatok warto zastosować inhalacje z roztworu (nie więcej niż 3 proc.) soli bocheńskiej. Sól rozpuszcza się w gorącej i wdycha opary.

Czytaj też: Inhalacje zamiast leków?

Sól bocheńska dla urody

Dobroczynne oddziaływanie soli bocheńskiej na skórę sprawia, że jest ona cenionym dodatkiem do domowych kosmetyków. Oczyszcza, ujędrnia i wzmacnia skórę. Działa antyseptycznie, rozgrzewająco i relaksująco.

Peelingi i maseczki. Na bazie soli można przygotować peeling do ciała. Sól bocheńską łączymy z olejem (np. oliwa, olej kokosowy, olej z pestek winogron) tak, aby uzyskać odpowiednią konsystencję (na tyle gęstą, aby kosmetyk nie spływał ze skóry, a jednocześnie by łatwo dawał się rozprowadzić). Niewielką ilość peelingu nakładamy na skórę i masujemy okrężnymi ruchami. Następnie kosmetyk należy zmyć, osuszyć skórę i nałożyć ulubiony balsam.

Sól bocheńską można też zastosować jako dodatek do domowych maseczek.

Czytaj też: Jak wykonać domowy peeling?

Aerozole i okłady. Aby zadziałać bezpośrednio na daną partie skóry można spryskiwać ją roztworem soli (1—3 proc.), który umieszczamy w buteleczce z atomizerem. Można też zastosować okłady - białą bawełnianą tkaninę nasączamy roztworem i przykładamy do skóry na 15 minut.

Sól bocheńska: Przeciwwskazania

W czasie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować kąpieli w soli bocheńskiej. Przeciwwskazaniem są również następujące stany chorobowe: Ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, zaburzenia rytmu serca, choroby nowotworowe, czynne procesy gruźlicze, nadciśnienie tętnicze, psychopatie, nadczynność tarczycy.

Nie zaleca się inhalacji w ostrych stanach chorobowych dróg oddechowych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy