Sól bocheńska. Leczniczy skarb pełen minerałów kupisz w aptece za grosze
Sól bocheńska nie przez przypadek nazywana jest białym złotem. Jej korzystne oddziaływanie na organizm może być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń, a także w pielęgnacji urody. Sól bocheńska jest tania (ok. kilkanaście zł za kilogram) i łatwa do zastosowania w warunkach domowych. Jakie są jej właściwości i jak jej używać? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Co to jest sól bocheńska?
To sól jodkowo- bromowa wydobywana ze złóż w okolicach Bochni (stąd nazwa). Sól bocheńska jest niezwykle bogata w minerały między innymi: jod, brom, wapń, magnez, chlorki, żelazo sód. Uważana jest za sól leczniczą i od dawna wykorzystywana jest w lecznictwie uzdrowiskowym, odnowie biologicznej i rehabilitacji. Obecnie jej właściwościami interesuje się także przemysł kosmetyczny, ponieważ właściwości soli okazały się także niezwykle cenne w pielęgnacji urody. Bez problemu można ją także wykorzystać w domowej pielęgnacji.
Sól bocheńska: Na co stosować?
Sól bocheńska jest zalecana w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Są to miedzy innymi:
- Schorzenia reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien, zapalenie korzonków nerwowych),
- Rekonwalescencja po urazach,
- Choroby przemiany materii,
- Niedoczynność tarczycy,
- Schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, trądzik),
- Schorzenia układu oddechowego,
- Schorzenia ginekologiczne (zapalenie przydatków),
- Zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn,
- Problemy z zatokami,
- Stany zmęczenia i osłabienia.
Używa się jej także dla ogólnej poprawy kondycji organizmu.
Sól bocheńska: Jak działa?
Bogata w minerały sól bocheńska ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Systematyczne stosowanie kąpieli solankowych wpływa uspokajająco na układ nerwowy, rozgrzewa organizm i pobudza procesy biochemiczne. Działa przeciwbólowo, normalizuje układ przysadka-nadnercza.
Poprawia stan skóry i pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych.
Sól bocheńska: Jak stosować?
Zobacz również:
- Popularne napoje trafiły na czarną listę. Prosta droga do cukrzycy
- Kofeina w kosmetykach: na czym polega jej działanie?art. sponsorowany
- Zachowaj młody wygląd na długo! Dobre nawyki w męskiej pielęgnacjiart. sponsorowany
- Siwienie, wypadanie włosów, łupież, przetłuszczanie: najbardziej typowe męskie problemy z włosamiart. sponsorowany
Taka kąpiel ma silna działanie rozgrzewające. Naskórek ulega zmiękczeniu, co umożliwia przenikanie minerałów do organizmu. Po kąpieli należy spłukać skórę czystą wodą i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Kurację należy stosować systematycznie nawet przez kilka miesięcy. Optymalna częstotliwość to 2—3 razy w tygodniu.
Inhalacje. W chorobach dróg oddechowych i zatok warto zastosować inhalacje z roztworu (nie więcej niż 3 proc.) soli bocheńskiej. Sól rozpuszcza się w gorącej i wdycha opary.
Czytaj też: Inhalacje zamiast leków?
Sól bocheńska dla urody
Zobacz również:
- Skuteczny sposób na ochronę domu i mieszkania. Zadbaj o dobre ubezpieczenieart. sponsorowany
- Pomysły na choinkowe prezenty w dobrych cenach na SHEINart. sponsorowany
- Sprawdź, który zimowy zapach pasuje do ciebie najbardziej!art. sponsorowany
- Kozaki i botki, które optycznie skracają nogi. Na te modele lepiej uważać
Peelingi i maseczki. Na bazie soli można przygotować peeling do ciała. Sól bocheńską łączymy z olejem (np. oliwa, olej kokosowy, olej z pestek winogron) tak, aby uzyskać odpowiednią konsystencję (na tyle gęstą, aby kosmetyk nie spływał ze skóry, a jednocześnie by łatwo dawał się rozprowadzić). Niewielką ilość peelingu nakładamy na skórę i masujemy okrężnymi ruchami. Następnie kosmetyk należy zmyć, osuszyć skórę i nałożyć ulubiony balsam.
Sól bocheńską można też zastosować jako dodatek do domowych maseczek.
Czytaj też: Jak wykonać domowy peeling?
Aerozole i okłady. Aby zadziałać bezpośrednio na daną partie skóry można spryskiwać ją roztworem soli (1—3 proc.), który umieszczamy w buteleczce z atomizerem. Można też zastosować okłady - białą bawełnianą tkaninę nasączamy roztworem i przykładamy do skóry na 15 minut.
Sól bocheńska: Przeciwwskazania
W czasie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować kąpieli w soli bocheńskiej. Przeciwwskazaniem są również następujące stany chorobowe: Ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, zaburzenia rytmu serca, choroby nowotworowe, czynne procesy gruźlicze, nadciśnienie tętnicze, psychopatie, nadczynność tarczycy.
Nie zaleca się inhalacji w ostrych stanach chorobowych dróg oddechowych.