Masło orzechowe i jego właściwości
Wyrabia się je z orzeszków ziemnych. Ten klasyczny składnik kuchni amerykańskiej został wymyślony w XIX w. przez lekarza Johna Harveya Kellogga – tego samego, któremu zawdzięczamy płatki kukurydziane.
Jest nie tylko smaczne, ale i wartościowe. Stanowi doskonałe źródło witaminy E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Wzmacnia kości, włosy i paznokcie. To też świetny dodatek dla osób na diecie. Masło orzechowe jest bogate w nienasycone tłuszcze, które przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej w szczególności tej, która odkłada się na brzuchu. Warto je więc włączyć do diety, ale w granicach rozsądku.
Możesz kupić je w każdym większym sklepie. Znajdziesz masło z kawałkami orzechów, solone, słodkie lub bez dodatków. Jest doskonałe nie tylko do tostów, kanapek czy naleśników. Sprawdzi się także jako baza ostrych sosów do mięs i dań obiadowych. Dobrze komponuje się z cebulą, czosnkiem czy też chili.
Brukselka z orzechową nutą
Pokrojone w ćwiartki brukselki włóż do miski. Dodaj masło orzechowe, sól, pieprz lub przyprawę harissę i posiekany czosnek. Wymieszaj tak, by masło oblepiło brukselki. Dodaj trochę oliwy, następnie wyłóż na blaszkę i wsuń ją na dolną półkę nagrzanego do 180ºC piekarnika.
Po 20 minutach przełóż je na środkowy poziom, a temperaturę zwiększ do 220ºC . Zapiekaj jeszcze przez 10 minut.
Pikantny sos z masłem orzechowym
W rondelku umieść szczyptę ostrej papryki i kuminu. Dodaj łyżeczkę oliwy i smaż, aż poczujesz aromat przypraw. Dodaj masło orzechowe (3-4 łyżki) i bulion (około 1,5 kubka). Mieszaj trzepaczką, trzymając na małym ogniu. Dodaj sos sojowy do smaku, po łyżeczce cukru i soku z cytryny oraz drobno posiekany czosnek. Zagotuj. Podawaj z warzywami (pieczonymi lub w cieście), plackami ziemniaczanymi albo falafelami.
35/2016 Na żywo