Mikstury łagodzące kaszel
Może on wskazywać na koronawirusa, ale zwykle jest objawem przeziębienia i wtedy po 2-3 dniach przechodzi w kaszel mokry. Czasem męczy dłużej, gdy jego przyczyną jest alergia.
Choć kaszel jest mechanizmem obronnym, bo w ten sposób organizm pozbywa się drażniących substancji, bywa bardzo męczący.
Domowe kuracje
- Inhalacje i płukanki. Nawilżą błonę śluzową dróg oddechowych, dzięki czemu odruch kaszlu zostanie zahamowany. Stosuj je 2 razy dziennie. Zalej wrzątkiem po 2 łyżki tymianku, szałwii i rumianku. Dodaj łyżkę soli kamiennej. Wdychaj napar przez 5-10 minut.
- Płucz gardło naparami. Najlepiej z lipy, rumianku i szałwii. Nawilżą śluzówkę i złagodzą podrażnienia wywołane kaszlem.
- Stosuj mikstury z miodem - on powleka ściany gardła i sprawia, że odruch kaszlu jest coraz słabszy.
- Syrop z cebuli. Posiekaj drobno 2 cebule, zalej miodem. Przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na kilka godzin. Stosuj 2-3 razy dziennie po łyżeczce.
- Syrop z imbirem. Dwie cytryny pokrój na cienkie plastry. Zetrzyj na drobnej tarce 4-centymetrowy korzeń imbiru. Do wyparzonego słoika wlewaj po łyżce miodu i kładź 3-4 plastry cytryny - do momentu, aż wypełnisz słoik. Dodaj imbir i wlej jeszcze ostatnią warstwą miodu. Zakręć słój i odstaw na 24 godziny do lodówki. Stosuj 3 łyżki syropu dziennie.
Suchy kaszel jako objaw COVID -19
Taki rodzaj kaszlu jest objawem koronawirusa u 68 proc. pacjentów. W odróżnieniu od tego towarzyszącego przeziębieniu czy alergii, jest głęboki, jakby wydobywał się z dna płuc.
Powinien zaniepokoić, gdy towarzyszą mu: gorączka powyżej 38° C, zmęczenie, dreszcze, ból gardła, bóle w mięśniach, nudności i wymioty oraz duszności.
Zobacz również: