Miliony kobiet słyszy straszną diagnozę. Oto czynnik, który zmniejsza ryzyko choroby

Rak piersi: taką diagnozę w 2020 roku usłyszało 2,3 mln kobiet na świecie - podała Światowa Organizacja Zdrowia w lipcu tego roku. Tym samym ten rodzaj nowotworu zaliczany jest do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Istnieje wiele tzw. czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania choroby: skłonności genetyczne, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, czy terapie hormonalne. Obok nich występuje uboga dieta, w której trudno znaleźć cenne składniki odżywcze, a właśnie one mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania raka. Jak wygląda dieta antynowotworowa? Co należy włączyć do swojego menu? Przyjrzyjmy się.

Świeże owoce i warzywa są podstawą diety antynowotworowej
Świeże owoce i warzywa są podstawą diety antynowotworowej123RF/PICSEL

Różowy październik: Miesiąc raka piersi

Od 1985 r. na całym świecie październik poświęcony jest rakowi piersi: propagowaniem wiedzy na jego temat oraz akcjom, które mają za zadanie wczesne wykrywanie tego jednego z najczęściej występujących nowotworów. 15 października z kolei przypadał Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka - przypomina serwis zwrotnikraka.pl.

Choć dane publikowane przez Światową Organizację Zdrowia nie napawają optymizmem, to warto wiedzieć, że wczesne wykrywanie nowotworu daje realne szanse na pełne wyzdrowienie, dlatego tak ważne są nie tylko badania profilaktyczne, ale także unikanie niektórych czynników ryzyka.

Badania opublikowane przez Światowy Instytut Badań nad Rakiem mówią jasno: zmiana stylu życia może zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania nowotworów. Do niego zaliczają się również nawyki żywieniowe, które mogą odpowiadać za część występowania raka piersi. Czas przyjrzeć się diecie antynowotworowej, która powinna być stosowana nie tylko przez kobiety zaliczane do tzw. grupy ryzyka, ale także dla tych pań, którym zdrowie leży na sercu.

Jak wygrać z rakiem? Magda Atkins w "Zdanowicz pomiędzy wersami"Interia.tv

Dieta antyrakowa: Na czym polega?

Nie od dziś wiadomo, że uboga w składniki odżywcze może przyczyniać się do powstania chorób nowotworowych. Jak można przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, od 5 do 10 proc. występujących w Polsce nowotworów odpowiadają cechy dziedziczne, a w pozostałych przypadkach winny jest nasz styl życia, w tym dieta. Jeśli nasze menu jest ubogie w warzywa i owoce, za to dominują w nim produkty wysoko przetworzone, tłuszcze (w tym tzw. tłuszcze trans), a także cukier, to znacząco wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia raka - czytamy.

Dlatego tak ważne jest spożywanie świeżych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Nie tylko ze względu na fakt, że zawierają witaminy, minerały oraz pełnowartościowy błonnik, ale także znaleźć w nich można tzw. wtórne substancje roślinne, które mogą zminimalizować wystąpienie raka piersi. Poznajmy ogólne zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas komponowania naszego menu.

Weź udział w badaniu
Weź udział w badaniuINTERIA.PL

Patrz na to, co jesz

Jak łatwo się domyśleć, to właśnie warzywa i owoce powinny być podstawą codziennej diety. Jeśli jest taka możliwość, powinny być spożywane na surowo, ponieważ to właśnie wtedy zachowują najwięcej cennych substancji odżywczych. Oczywiście, warzywa można poddawać obróbce termicznej: idealne jest blanszowanie, czyli krótkotrwałe gotowanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu przygotować warzywne danie z piekarnika. Owoce z kolei powinny być jedzone surowe, ale nie ma przeciwwskazań, by sięgnąć również po suszone wtedy, kiedy akurat nie mamy świeżych pod ręką.

Migdały, orzechy i pestki są od lat zalecane w diecie antynowotworowej
Migdały, orzechy i pestki są od lat zalecane w diecie antynowotworowej 123RF/PICSEL

Warto także patrzeć na sezonowość owoców i warzyw, czyli spożywać te, które akurat są dostępne po przystępnej cenie w sklepach i targowiskach. Chodzi o to, że nie tylko zachowują najwięcej cennych substancji odżywczych, ale także pokonują najkrótszą drogę od producenta na nasze stoły. Wtedy też nie ma konieczności stosowania środków, które muszą przedłużyć ich trwałość, a nie zawsze korzystnie wpływają na zawartość witamin i minerałów. 

Przygotowujemy posiłki w domu? Ograniczmy użycie soli. Dzienna dawka tej przyprawy wynosi ok. pięciu gramów, czyli tyle, ile mieści się w łyżeczce. Lepiej sięgać na zioła suszone i świeże, które nadają wspaniałego smaku potrawom. Dlatego koniecznie trzeba mieć w swojej kuchni pietruszkę, koper, bazylię, tymianek, rozmaryn, kminek lub estragon. Przyprawy najlepiej dodawać pod koniec przygotowania posiłków, ponieważ wtedy zachowują najwięcej cennych substancji.

Pamiętajmy: na co dzień powinniśmy spożywać minimum pięć porcji warzyw i owoców.

Dieta antyrakowa: Nie musi być nudna!

Jedź zielone warzywa, ponieważ to sposób na zmniejszenie ryzyka zachorownia na raka
Jedź zielone warzywa, ponieważ to sposób na zmniejszenie ryzyka zachorownia na raka123RF/PICSEL

Dieta antynowotworowa nie musi być nudna: ponieważ można komponować posiłki nie tylko ze względu na smak produktów, ale także na kolor, co na talerzu może wyglądać i apetycznie, i zachęcająco. Kolor warzyw uzależniony jest od ilości zawartych w nich barwników, które korzystnie wpływają na zdrowie. W dużej mierze zaliczane są do przeciwutleniaczy: to właśnie one mogą zmniejszać ryzyko występowania nowotworów, w tym raka piersi. Co warto zatem mieć na uwadze? Warzywa i owoce można podzielić ze względu na ich barwę.

  • Pomarańczowe - to zasługa obecnych w warzywach i owocach karetonoidów, czyli pochodnych witaminy A zaliczanej do silnych przeciwutleniaczy. Dlatego warto sięgać po dynię, marchew, mango, bataty, morele i brzoskwinie.
  • Czerwone - substancją czynną jest likopen, który zachowuje swoje właściwości nawet wtedy, kiedy jest poddany obróbce cieplnej. Jego źródłem są pomidory, ale także czerwona fasola, czerwona kapusta, wiśnie, maliny, truskawki, buraki.
  • Zielony - w tych warzywach i owcach znaleźć można glikozydy. Dlatego warto jeść brokuły, kalafiora, jarmuż, sałatę i kapustę.
  • Niebieski - kolor owoców i warzyw to zasługa antocyjanów i fenoli. Warto włączyć do diety śliwki, borówki, jeżyny, czarny bez, bakłażan.
  • Biały - wszystko przez siarkę i jej pochodne oraz fitoestrogeny. Dlatego w diecie nie może zabraknąć czosnku, cebuli, rzodkiewki, chrzanu, soi i cykorii.

Nie tylko warzywa: Sięgnij po tłuszcze

Dobre dla serca i zdrowia są oleje, np. lniany, słonecznikowy lub rzepakowy
Dobre dla serca i zdrowia są oleje, np. lniany, słonecznikowy lub rzepakowy123RF/PICSEL

Dieta antynowotworowa musi zawierać również naturalne źródła tłuszczów - najlepiej pochodzenia roślinnego. Nie tylko dlatego, aby urozmaicić swój jadłospis, ale dlatego, że niektóre produkty roślinne są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 oraz omega-6, które są korzystne dla naszego organizmu. Warto wiedzieć, że są one niezbędne w przyswajaniu witamin zawartych w świeżych owocach i warzywach: mowa tutaj o witaminach A, E, K oraz D. W takim razie, co jest naturalnym źródłem zdrowych tłuszczów? To przede wszystkim oleje nierafinowane, orzechy, pestki, awokado oraz tłuste ryby morskie.

Źródła: zwrotnikraka.pl, who.int, ncez.pzh.gov.pl

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas