Miód z Manuka na zapalenie zatok

Za lecznicze działanie miodu odpowiada związek o silnych właściwościach antybakteryjnych – methylglyoxal (MGO). W wyższych stężeniach ma on także przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze działanie.

article cover
123RF/PICSEL

Miód z Manuka na zapalenie zatok

Osłabiona odporność lub przeziębienie?

Aby wzmocnić organizm stosuj kurację (przynajmniej przez 2 miesiące) na 2 sposoby:

- spożywaj od 2 do 3 łyżeczek miodu Manuka na czczo, nie mniej niż 20 minut przed śniadaniem. Ssanie miodu na czczo łagodzi również ból gardła

- przyjmuj jedną łyżeczkę na 20 minut przed każdym posiłkiem (śniadanie, obiad i kolacja). Jeśli zjedzenie łyżeczki miodu cię przerasta, możesz go rozpuścić w ostudzonej wodzie lub herbacie.

Źródło: Tele Tydzień
Przewlekły problem

Nawracające infekcje zatok leczy się trudno. Tymczasem substancje antybiotyczne w miodzie Manuka są w stanie usunąć zalegającą w zatokach warstwę tzw. biofilmu, zbudowaną z bakterii i grzybów. Kanadyjscy uczeni dowiedli, że już 3-miesięczna kuracja, polegająca na irygacji zatok roztworem miodu, jest efektywniejsza niż tradycyjne leki.
Co prawda występuje on w każdym miodzie, jednak w Manuka jest go kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy więcej. Im większa w miodzie zawartość MGO (od 30 mg/kg do 550 mg/kg), tym silniejsze jego działanie, a co za tym idzie, wyższa cena. Nasze miody zawierają go średnio od 6 do 30 mg/kg.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas