Miód - złoty lek na całe zło
Nic dziwnego, że Kubuś Puchatek uwielbia miód. Ten naturalny smakołyk ma same zalety.
Dzięki korzystnemu wpływowi na przemianę materii i pracę wątroby oraz dostarczaniu organizmowi niezbędnej ilości kalorii na długo zapewniauczucie sytości. Miód najszybciej uzupełnia niedobory energetyczne organizmu, więc jeśli lubisz słodką herbatę, zastąp cukier jego najprostszym odpowiednikiem - miodem.
Wysokokaloryczny miód jest przede wszystkim źródłem węglowodanów, ale też witamin B, A, C i K oraz po nad 30 składników mineralnych, z których najważniejsze to żelazo, mangan, kobalt i magnez. Zawiera też olejki eteryczne, barwniki, bioflawonoidy, enzymy.
Ma działanie przeciwzapalne i zawiera substancje bakteriobójcze. Dzięki temu nie tylko dobrze smakuje i doskonale pachnie, ale także działa leczniczo i kosmetycznie. Wszystko jednak zależy od zawartości konkretnego słoika. Skład miodu jest uzależniony od rodzaju i gatunku roślin, z których pszczoły zebrały nektar lub spadź.
Rozmaitość smakowa miodu sprawia, że jest on wykorzystywany na różne sposoby i trzeba pamiętać, iż miód miodowi nierówny. Rzepakowy jest słodki - w przeciwieństwie do ostrego gryczanego. Wrzosowy smakuje lekką goryczką, natomiast koniczynowy jest kwaskowaty. Kuchnie świata podzieliły się miodem. Każdy region świata docenił inne jego walory, a nawet inne rodzaje. Grecy preferują miód tymiankowy, Turcy wolą piniowy, Włosi - kasztanowy.
Zasada stosowania miodu w kuchni jest jednak jedna: jasne, słodkie miody wykorzystuje się jako dodatek do deserów oraz napojów; z kolei ciemniejsze, o zdecydowanym smaku stanowią składnik chlebów, marynat czy sosów.
Żeby miód mógł dłużej cieszyć nasze podniebienie, pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu go. Najlepszym miejscem będzie sucha, chłodna i ciemna spiżarnia z temperaturą 10-15°C.
Odmiany miodu i ich właściwości
- Wielokwiatowy - wzmacnia odporność, a tak że dodaje energii i witalności; doskonały na przeziębienie, stosowany wleczeniu alergii, kataru siennego i w chorobach serca.
- Akacjowy - doskonały dla diabetyków, polecany też w schorzeniach układu pokarmowego.
- Lipowy - stosowany w objawach grypy, przewlekłych przeziębieniach i kaszlu; działa uspokajająco, wykrztuśnie i na sen nie.
- Rzepakowy - nieoceniony w chorobach dróg żółciowych i miażdżycy, wzmacnia mięsień sercowy, leczy niewydolność krążenia.
- Gryczany - wykazuje właściwości antybiotyczne, uzupełnia niedobory żelaza, stosowany w zapaleniu nerek oraz nadciśnieniu.
Fragment książki "Jedz pysznie i chudnij cudnie" Magdaleny Makarowskiej.
Czytaj też: Stewia - słodycz bez kalorii