Moc solnych jaskiń
Haloterapia - leczenie oparte na soli przeżywa renesans. Solne groty to sanatoria w pigułce.
W jaskini powietrze nasycone jest ważnymi pierwiastkami: jod odpowiada za pracę tarczycy, magnez i żelazo za układ krwionośny, wapń za odporność, a potas, sód i chlorki za serce. Seanse w grotach solnych wskazane są m.in. przy katarach, zapaleniach zatok i astmie.
Stężenie jodu w sztucznych jaskiniach solnych sprawia, że jeden 45-minutowy seans odpowiada 3. dniom pobytu nad morzem. Korzystne efekty przyniesie jednak seria minimum 10 zabiegów. Koszt jednego seansu to wydatek od 8 do 10 zł.
Trzeba jednak pamiętać, że haloterapia nie zastąpi konwencjonalnego leczenia. Jak przygotować się do pobytu w jaskini? Warto założyć wygodne ubranie i białe skarpetki (wchodzi się bez butów). W środku czekają wygodne leżaki, delikatne kolorowe światło i relaksująca muzyka, szelest wiatru, szum morza, śpiew ptaków. Dla dzieci natomiast przygotowana jest zazwyczaj solna piaskownica.
Nie wszyscy jednak powinni korzystać z takich seansów. Przeciwwskazaniem są: nadczynność tarczycy, choroby nerek, gruźlica i nowotwory. Seansów powinny też unikać osoby uczulone na jod i cierpiący na klaustrofobię. Namiastką solnej jaskini jest lampa z kryształu soli. To naturalny jonizator powietrza. Najlepiej ustawić ją w sypialni lub przy komputerze.
Tele Tydzień 39/2010