Na ratunek chorej wątrobie
Czy wiesz, że wątroba to największy organ w naszym ciele? Ma on do wykonania ponad 500 zadań! Te główne? Usuwa toksyny, produkuje żółć niezbędną do trawienia, oczyszcza krew.
Gdy zaczyna szwankować, skutki odczuwa cały organizm. Niestety, rzadko kiedy pierwsze objawy potrafimy połączyć z właściwą przyczyną.
Trzymaj rękę na pulsie
Choć sama wątroba nie jest unerwiona, gdy zaczyna źle pracować, powiększa się i uciska na otrzewną, która ją otacza. Dlatego ból pod prawym łukiem żebrowym może zwiastować kłopoty. Jednak nie tylko on.
Wątroba może dawać również nietypowe objawy - wzdęcia, problemy z wypróżnianiem, brak apetytu, zmęczenie, osłabienie, a nawet świąd skóry. Dlatego jeśli coś cię niepokoi, wykonaj próby wątrobowe (z krwi), które pozwolą ustalić, czy jest problem.
Lekarz powinien ocenić obraz wątroby podczas badania USG. A jeśli uzna to za konieczne, zleci również tomograf, rezonans, a nawet biopsję.
Czas na wielkie zmiany!
Każda choroba wątroby wymaga leczenia, a nie suplementacji, ponieważ powikłania nieleczonych dolegliwości mogą być naprawdę poważne. Suplementy diety zawierają małe ilości substancji czynnych, dlatego nigdy nie będą tak skuteczne jak leki. Konieczna jest też zmiana trybu życia - całkowita rezygnacja z alkoholu, tłuszczów zwierzęcych, przetworzonych słodyczy, nadmiaru soli i ostrych przypraw.
Posiłki muszą być niewielkie, za to spożywane często - co 3-4 godziny. Wątroba nie lubi, gdy się spieszymy. Im lepiej przeżujemy jedzenie, tym szybciej zostanie ono strawione. Dobrze zrobią jej także wyciągi z ziół. Nasiona ostropestu plamistego zawierają silimarynę - substancję, która zwiększa zdolności regeneracyjne tego organu, wspomaga tworzenie żółci, działa także przeciwzapalnie i odtruwająco.
Z kolei ziele karczochów dostarczy cennej cynareiny, która działa żółciopędne. Nie zapomnij o przyprawach: tymianku, majeranku czy mięcie. Dodane do posiłków, ułatwią ich strawienie.
KS
Zobacz również: