Na ratunek kobiecości
Suchość pochwy i atrofia - jak zadbać o zdrowie intymne w okresie menopauzy?
Suchość pochwy, jej atrofia oraz częściowy lub całkowity zanik warg sromowych to częste zmiany wynikające ze zmniejszenia stężenia hormonów płciowych w okresie menopauzy. Dolegliwości te z różnym sukcesem leczone są poprzez suplementację hormonów, ale coraz częściej panie korzystają także z leczenia niefarmakologicznego i w tym celu udają się do klinik medycyny estetycznej. Z jakich zabiegów możemy w nich skorzystać?
Zmiany zachodzące w narządach intymnych w okresie okołomenopauzalnym
W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do licznych zmian fizjologicznych w ciele kobiety, które mogą znacząco obniżać jakość życia. Około 40% dojrzałych pań skarży się na problemy w sferze życia seksualnego ale popularnymi przypadłościami są też częstsze infekcje narządów płciowych i ogólny dyskomfort spowodowany m.in. suchością pochwy. Czy menopauza musi wiązać się z takimi dolegliwościami?
- Objawy menopauzy różnią się stopniem nasilenia pomiędzy kobietami, ale u wszystkich pań zachodzą znaczące zmiany w gospodarce hormonalnej, którym nie da się zapobiec. Niezmiernie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządów płciowych odgrywają estrogeny, a w okresie menopauzy obserwuje się istotny spadek ich stężenia. Skutkiem tego jest m.in. suchość pochwy, pogorszenie się kondycji skóry warg sromowych, jej ścieńczenie i w niektórych miejscach atrofia, czyli zanik. Ponadto skóra traci elastyczność i wiotkość, a zmiany te obejmują zarówno pochwę, jak i zewnętrzne narządy płciowe. Obniżony poziom estrogenów skutkuje również wzrostem pH w pochwie, a to sprzyja zapaleniom grzybiczym i bakteryjnym - wyjaśnia dr Kamil Zalewski z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Najpopularniejszym sposobem leczenia dolegliwości związanych z menopauzą jest hormonalna terapia zastępcza, która jednak może wiązać się z wieloma niekorzystnymi objawami ubocznymi a u części pacjentek jest niezalecana ze względu na ryzyko jakie się z nią wiąże. Alternatywą lub uzupełnieniem dla tego leczenia są zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, które odmładzają narządy płciowe i rozwiązują miejscowe problemy, jak np. suchość pochwy czy atrofię warg sromowych.
Suchość pochwy - leczenie niefarmakologiczne
Suchość pochwy i warg sromowych nie tylko znacznie zmniejsza satysfakcję seksualną, ale może też powodować świąd, pieczenie, zwiększać prawdopodobieństwo podrażnień oraz urazów i przede wszystkim - wywoływać codzienny dyskomfort. W gabinetach medycyny estetycznej suchość pochwy po menopauzie leczona jest przede wszystkim poprzez iniekcję osocza bogatopłytkowego. Czym charakteryzuje się ten zabieg?
- Osocze bogatopłytkowe to preparat uzyskiwany z krwi pacjenta i charakteryzujący się bardzo wysoką zawartością płytek krwi, które pobudzają liczne procesy regeneracyjne w organizmie. W osoczu bogatopłytkowym znajduje się aż siedem różnych czynników wzrostu. To właśnie dzięki nim powstają nowe komórki skóry, nowe naczynia krwionośne, zwiększa się produkcja włókna kolagenowego, a funkcjonowanie obecnych tkanek ulega poprawie. Po zastosowaniu osocza bogatopłytkowego ściana pochwy odzyskuje odpowiedni poziom nawilżenia oraz ulega ujędrnieniu - mówi dr Kamil Zalewski.
Zabieg podania osocza bogatopłytkowego jest bardzo mało inwazyjny. Najpierw lekarz pobiera krew od pacjentki. Następnie krew w probówce zostaje umieszczona w specjalnej wirówce, która oddziela trombocyty od innych składników krwi. Tak uzyskane osocze bogatopłytkowe jest następnie wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkiej igły w ściany pochwy i w wargi sromowe, jeśli również wymagają nawilżenia.
Atrofia pochwy i leczenie osoczem bogatopłytkowym
Atrofia pochwy występuje u większości kobiet po menopauzie, chociaż podobne objawy mogą pojawić się już wcześniej. Schorzenie to inaczej nazywane jest zanikowym zapaleniem pochwy, a charakteryzuje się tym, że grubość nabłonka pochwy zmniejsza się. Nieleczona atrofia pochwy może doprowadzić do całkowitego zaniku nabłonka, co będzie wiązało się z wieloma dolegliwościami, jak choćby suchością pochwy i bólem podczas stosunków. Warto wiedzieć, że to właśnie nabłonek odpowiada za odpowiedni poziom nawilżenia pochwy i utrzymywanie właściwego pH, więc gdy dochodzi do jego zaniku, to prawdopodobieństwo infekcji znacznie wzrasta. Podobnie pacjentki po porodach, karmiące piersią swoje dzieci mogą odczuwać suchość w obrębie pochwy, dyskomfort lub ból w trakcie stosunku. Wpływ na te objawy ma wysoki poziom hormonu wydzielanego w trakcie karmienia piersią- prolaktyny.
Do leczenia atrofii pochwy w klinikach medycyny estetycznej stosuje się osocze bogatopłytkowe, a zabieg wygląda identycznie, jak w przypadku leczenia suchości pochwy. Po podaniu osocza uruchamiana jest cała kaskada procesów naprawczych, w wyniku których powstają nowe komórki nabłonka. Można więc powiedzieć, że pochwa ulega znacznemu odmłodzeniu. Większość pacjentek odczuwa znaczną poprawę po zabiegu.
Atrofia warg sromowych - kwas hialuronowy lub własna tkanka tłuszczowa
Menopauza i naturalne procesy starzenia nie omijają też zewnętrznych narządów płciowych kobiety, czyli warg sromowych większych i mniejszych. Mniejsza produkcja kolagenu skutkuje obwisaniem warg, natomiast zanik tkanki tłuszczowej objawia się zmniejszeniem objętości warg sromowych. Wbrew pozorom, zmiany te nie są jedynie problemem estetycznym. Wargi sromowe pełnią bardzo ważną rolę, m.in. chronią wewnętrzne narządy płciowe, a ich zanik może prowadzić do otarć, wywoływać świąd i dyskomfort. Oczywiście zmniejsza to również satysfakcję ze stosunków seksualnych.
Jak łatwo się domyślić - leczenie farmakologiczne nie jest w stanie przywrócić objętości wargom sromowym, więc w tym przypadku ginekologia estetyczna jest jedyną możliwością. Wargi sromowe większe można odbudować poprzez użycie kwasu hialuronowego lub własnej tkanki tłuszczowej. Pierwszy zabieg jest mniej inwazyjny i polega na wprowadzeniu poprzez kaniulę usieciowionego kwasu hialuronowego, który jest bardzo popularnym "wypełniaczem". W czasie zabiegu wymagane jest znieczulenie miejscowe, a cała procedura trwa około 30 minut. Efekt zabiegu, czyli zwiększenie objętości warg sromowych, widoczny jest zaraz po zabiegu, a ponadto kwas hialuronowy nawilża i ujędrnia narządy intymne.
Z kolei zabieg wypełniania warg sromowych tkanką tłuszczową wymaga najpierw pobrania materiału od pacjenta. W tym celu wykonuje się mini liposukcję, czyli zabieg "odsysania tłuszczu" z wybranego rejonu ciała. Kolejnym krokiem jest specjalne przygotowanie pobranej tkanki tłuszczowej, a następnie podanie jej do warg sromowych, które również wykonywane jest za pomocą kaniuli.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu i zwężanie pochwy
Ginekologia estetyczna oferuje jeszcze inne zabiegi, które wspierają właściwe funkcjonowanie narządów intymnych oraz podnoszą komfort życia. Nowością jest laserowe leczenie nietrzymania moczu oraz rewitalizacja i zwężanie pochwy. Oba te zabiegi wyróżniają się małą inwazyjnością i mogą być stosowane u kobiet w okresie menopauzy, ale również wcześniej, np. niedługo po porodzie. U pacjentek po porodach, ze zbyt "luźnym“ wejściem do pochwy (tzn. szerokim przedsionkiem pochwy) można zastosować specjalne nici waginalne poprawiające estetykę tej okolicy a także wpływające na polepszenie funkcjonowania pochwy i krocza. Ginekologia estetyczna nie jest dziedziną obejmującą tylko działania mające na celu poprawę wyglądu narządów płciowych, ale przede wszystkim dążącą do poprawy funkcjonowania tych narządów.