Najlepsze kuracje na bolące ucho

​Wystarczy, że nas przewieje, wyjdziemy z domu bez czapki albo posiedzimy chwilę w przeciągu i już ucho daje o sobie znać. Z takiego pobolewania łatwo może się rozwinąć groźna infekcja. Jak do niej nie dopuścić?

Jeśli ból nie zacznie ustępować w ciągu 2 dni lub objawy będą się nasilać – koniecznie idź do lekarza
Jeśli ból nie zacznie ustępować w ciągu 2 dni lub objawy będą się nasilać – koniecznie idź do lekarza123RF/PICSEL

Pomoże ciepło

Gdy wrócisz wyziębiona do domu, a w uchu poczujesz charakterystyczne, neuralgiczne kłucie - rozgrzej się gorącą kąpielą. Do wody w wannie dodaj 10-15 kropli olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, z mięty pieprzowej, geraniowego czy rozmarynowego (podczas kąpieli zabezpiecz chore ucho).

Ulgę przyniosą też rozgrzewające napary. Do herbaty dodaj 1-2 łyżeczki miodu, soku malinowego, lub kilka plasterków imbiru i goździki. Albo zaparz ziołową herbatkę z lipy, czarnego bzu lub dzikiej róży.

Możesz też przygotować ziołową mieszankę: połącz w równych proporcjach: ziele skrzypu, lipy, babki lancetowatej, rdestu, podbiału, krwawnika i miodunki. Dobrze wymieszaj. Łyżeczkę mieszanki parz 15 minut. Pij 3 razy dziennie.

Okłady

Z ziemniaka. Ugotuj ziemniaka w łupinie, gdy nieco przestygnie obierz i rozgnieć. Owiń papkę w gazę i przyłóż do ucha na 15-20 minut.

Z bazylii. Rozgnieć garść liści bazylii, podgrzej na patelni, zawiń w ściereczkę i przykładaj do bolącego ucha. (Możesz też rozgnieść kilka świeżych listków i rozsmarować sok wokół ucha).

Z cebuli. Pokrój ją w plasterki i rozgnieć. Zawiń w bawełnianą ściereczkę, ogrzej nad parą wodną i okładaj bolące miejsce.

Z ryżu lub gorczycy. Podgrzej na suchej patelni garść ryżu lub ziaren gorczycy. Przesyp na małą ściereczkę, zawiń i ostrożnie przyłóż do ucha.

Parówki i inhalacje

Z rumiankiem. Ten zabieg nazywa się lejkowaniem. 1 łyżkę rumianku zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 10 minut. Na szklankę nałóż lejek i zbliż ucho tak, by dostawała się do niego para (z naparu uwalniają się lotne substancje, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo). Zabieg powinien trwać 5 minut, po jego przeprowadzeniu nie wychodź z domu przez 2-3 godziny.

Z tymiankiem. 2 czubate łyżki ziela zalej 2 litrami gorącej wody. Pochyl się nad miską, zamknij oczy, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 10 minut. Inhalacja rozgrzewa i działa dezynfekująco.

Zobacz także:

SsangYong Korando: Stylowo i dynamicznie Styl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas